Gowin: Polski Ład uderzy w samorządy

Porozumienie zgłosi własne propozycje zmian podatkowych, które dotykałyby samorządów - zapowiedział w poniedziałek lider tej partii i wicepremier Jarosław Gowin. Jak zaznaczył, na obecnych propozycjach Polskiego Ładu samorządy straciłyby w dekadę 145 mld zł.

Autor: Pap 10 sierpnia 2021 08:55

"Nawet Ministerstwo Finansów to dostrzega. (…) To oznaczałoby bankructwo tysięcy gmin" - stwierdził Gowin w Polsat News.

"Dlatego Porozumienie zgłosi, myślę, że w najbliższym czasie propozycje przedyskutowane ze środowiskami samorządowymi" - oświadczył Gowin. Jak dodał, "tak jak zmiany dotyczące przedsiębiorców, które analizujemy z organizacjami pracodawców, tak zmiany dotyczące samorządów konsultujemy ze wszystkimi organizacjami samorządowymi". "Ponad podziałami partyjnymi" - zaznaczył wicepremier.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Liczę, że politycy Prawa i Sprawiedliwości zaakceptują głębokie korekty, proponowane przez Porozumienie" - stwierdził Gowin. Jak dodał, będzie pokazywał, skąd można "zaczerpnąć brakujące środki", a ponadto trzeba sprawdzić, czy wszystkie wydatki są uzasadnione.

"Spektakularny sukces Polski ostatnich 30 lat to ogromna zasługa milionów ciężko pracujących Polaków, w tym szczególnie ciężko pracujących przedsiębiorców. W momencie, gdy uderzymy w mikro- i małe firmy, a projekt Ministerstwa Finansów akurat uderza w małe polskie przedsiębiorstwa (…), to stracą na tym wszyscy" - oświadczył wicepremier. Jak dodał, wpływy, szacowane przez MF są "w dużej mierze iluzoryczne, bo wiele firm zbankrutuje, nie będąc w stanie płacić wyższych podatków".

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), emerytura bez podatku do 2500 zł, inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo i dom do 70 m kw. bez formalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych