Grodzki: Buduje się nowy sojusz między Polakami a Ukraińcami

Po latach naszej wspólnej historii chwały i okrucieństw buduje się nowy sojusz między narodem polskim i ukraińskim - powiedział w środę dziennikarzom marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Autor: PAP 02 marca 2022 12:32

Grodzki pytany przez dziennikarzy w Sejmie o swoje kontakty z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem podkreślił, że "Ukraina walczy w sposób wzbudzający podziw całego świata". "Pan przewodniczący Stefańczuk prosił mnie, żebym przekazał podziękowania wszystkim Polakom, którzy używając swoich mieszkań, swoich możliwości, swoich samochodów pomagają uchodźcom, kobietom, małym dzieciom" - podkreślił marszałek.

Jak dodał i władze Ukrainy, i Ukraińcy "są absolutnie zbudowane postawą Polaków, którzy spontanicznie, oddolnie pomagają na tysiące różnych sposobów". "Po latach naszej wspólnej historii, historii chwały i historii okrucieństw, buduje się nowy sojusz między narodem polskim i ukraińskim. Budują go narody, a nie władze" - ocenił.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Marszałek poinformował, że Stefanczuk prosił go też, aby polski parlament, w tym wypadku Senat, podjął uchwałę dotyczącą przyspieszenia jak to jest możliwe akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Grodzki zaznaczył, że taka uchwała jest już przygotowywana i wyraził nadzieję, że zostanie przyjęta przez aklamację.

Marszałek Senatu pytany o postulat prezydenta Wołydymyra Zełenskiego, by całkowicie zamknąć przestrzeń powietrzną nad Ukrainą zauważył, że by zamknąć przestrzeń powietrzną nad Ukrainą trzeba mieć możliwość kontroli. "To nie jest takie proste. Z punktu widzenia emocjonalnego oczywiste, ale z punktu widzenia militarnego zdecydowanie trudniejsze" - odpowiedział. Nie wykluczył, że będzie to jednym z tematów środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Pytany o ocenę postulatu zaprzestania importu z Rosji węgla i paliw kopalnych Grodzki zwrócił uwagę, że Polska powinna zacząć od siebie, bo sprowadza najwięcej węgla z Donbasu. Tymczasem, zwracał uwagę, "nawet Chiny potrafiły zdobyć się na taki ruch, że wstrzymały import rosyjskiego węgla".

Dopytywany o dalsze sankcje ocenił, że powinno się przestać wydawać wizy Schengen wszystkim Rosjanom. "O ile na początku świat reagował miękko, nawet za miękko, to teraz nawet Szwajcaria, Monako, kraje od dawna neutralne rozumieją, że to jest starcie cywilizacji o przetrwanie wolnego świata" - powiedział Grodzki.

Jak zauważył, w tej wojnie morale Ukraińców i morale armii ukraińskiej jest "niebotycznie wyższe", niż morale armii rosyjskiej. "Wielu żołnierzy rosyjskich nie rozumie, dlaczego mają walczyć z tymi, którzy żyją tak jak oni, mówią podobnym językiem" - mówił Grodzki. Według niego wojna wypowiedziana bez żadnego powodu przez prezydenta Putina, "którego można nazwać Hitlerem XXI wieku", skonsoliduje naród ukraiński jak nigdy. "Ukraińcy budują swoją tożsamość narodową twardą jak stal" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych