Grupa Selena ze wzrostem przychodów w pierwszym kwartale 2022 roku

Grupa Selena, producent i dystrybutor chemii budowlanej, podsumowała wyniki finansowe w pierwszym kwartale 2022 roku. Spółka zanotowała rekordowe przychody, sięgające 421,6 mln zł - to wzrost o 20,6 proc. r/r.

Autor: housemarket.pl 31 maja 2022 09:40

  • W Grupie Selena o 30,5 proc. wzrósł zysk operacyjny, który wyniósł 25,8 mln zł.
  • Rentowność brutto sprzedaży wyniosła po I kwartale 2022 roku 32,1proc., czyli o 2,3 p.p. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.
  • Kluczowymi rynkami dla Seleny pozostają kraje Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Zachodniej.

Dobre wyniki Grupy Selena zostały wypracowane pomimo negatywnego wpływu agresji Rosji na terytorium Ukrainy. Na rezultaty finansowe złożyły się przychody wypracowane wskutek wprowadzenia aktualizacji cenników w ostatnim kwartale 2021 roku.

- Początek 2022 roku przyniósł nam względny spokój w związku z częściowym ustabilizowaniem cen surowców oraz łańcuchów dostaw. Kiedy już cały świat liczył na dalszą stabilizację, wojna mocno wpłynęła na relacje gospodarcze w Europie i na całym świecie. Grupa Selena nie ogranicza się jedynie do przyglądania się temu, co stanie się w światowej czy europejskiej geopolityce i co za tym idzie - makroekonomii. Mimo stojących przed nami wyzwań kontynuujemy strategię elastycznego reagowania i dostosowywania działań do charakterystyki poszczególnych rynków - komentuje Jacek Michalak, prezes zarządu Grupy Selena.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kluczowymi rynkami dla Seleny pozostają kraje Unii Europejskiej (ze szczególnym uwzględnieniem Europy Zachodniej). Segment ten wypracował w I kwartale 2022 roku 68 proc. przychodów ze sprzedaży Grupy, co jest powtórzeniem wyniku z I kwartału 2021 roku. Region Ameryki Północnej i Południowej osiągnął 2-procentowy wzrost udziału w przychodach ze sprzedaży Grupy  w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Segment Europy Wschodniej i Azji zanotował minimalny spadek udziału przychodów ze sprzedaży - z 24 proc. do 22 proc. r/r. Jednocześnie Grupa Selena zawiązała rezerwę  w wysokości 6,2 mln zł na potencjalne straty związane z wojną.

- Bardzo dobre wyniki I kwartału 2022 roku są efektem poprawy marżowości produktów. Dużą wagę przykładamy do stałego zwiększania udziału sprzedaży produktów innowacyjnych, o wyższej marży. W skali globalnej Grupie Selena sprzyjało w pierwszych miesiącach tego roku również obniżenie dynamiki zmian cen surowców. Koncentrujemy też swoją uwagę na rynkach Europy Zachodniej i USA, gdzie z powodzeniem przekierowaliśmy naszą podaż z rynków wschodnich - dodał Michalak.

Linia produkcyjna Grupy Selena. Fot. mat. pras.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł także wzrost kosztów sprzedaży o 18,5 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, związany z dalszym inwestowaniem w marki Grupy oraz zwyżkującymi kosztami transportu i logistyki. Ewentualne wzrosty cen surowców Grupa planuje równoważyć m.in. poprzez badania nad nowymi recepturami oraz optymalizację receptur istniejących produktów. Grupa Selena od początku działalności stawia na rozwój i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa, które są łatwe w użyciu, przyspieszają prace wykonawców i wspierają działania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.

Pracownicy Grupa Selena. Fot. mat. pras.

W skład Grupy Selena wchodzą obecnie 34 spółki w 19 krajach. Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji, Kazachstanie, Hiszpanii i we Włoszech. Portfolio marek Grupy zawiera takie topowe brandy, jak: Tytan Professional, Quilosa, Artelit, COOL-R, które cieszą się uznaniem klientów na 100 rynkach na całym świecie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych