GUS: ogólny klimat koniunktury w październiku na poziomie zbliżonym do tego z września

W październiku br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego we wrześniu br. – poinformował GUS w piątkowym komunikacie.

Autor: Pap 22 października 2021 10:46

W październiku br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego we wrześniu br. W większości badanych obszarów odnotowuje się pogorszenie składowych "prognostycznych", natomiast w przypadku "diagnostycznych" - brak zmian - poinformował GUS w piątkowym komunikacie.

"Najlepiej i jednocześnie korzystnie koniunkturę oceniają jednostki z sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa, natomiast najbardziej pesymistycznie - podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia" - napisano w komunikacie GUS.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podał GUS, w przetwórstwie przemysłowym w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 6,3 - niższym od notowanego we wrześniu (minus 3,6). W budownictwie z kolei wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 9,4, czyli podobnie jak we wrześniu (minus 7,9).

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika także, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się na poziomie plus 2,6, czyli niższym niż we wrześniu (plus 5,3). Z kolei w handlu detalicznym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 1,2 (przed miesiącem było to minus 1,0).

GUS podał także, że w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w transporcie i gospodarce magazynowej kształtuje się na poziomie plus 2,7, a więc zbliżonym do notowanego we wrześniu (plus 4,2). W zakwaterowaniu i gastronomii wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w październiku na poziomie minus 12,3 wobec minus 10,9 przed miesiącem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 16,6) niż jednostki gastronomiczne (minus 8,7).

W komunikacie GUS wskazano także, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w informacji i komunikacji kształtuje się na poziomie plus 16,8 - zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem (plus 16,0). W finansach i ubezpieczeniach wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wynosi się w październiku plus 13,3 w stosunku do plus 11,4.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych