GUS: w sierpniu odnotowano pogorszenie nastrojów konsumenckich

W sierpniu 2021 r. odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca – poinformował GUS w środowym komunikacie.

Autor: PAP 18 sierpnia 2021 11:43

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł minus 14,6 i był o 1,1 p. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. W odniesieniu do sierpnia 2020 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 0,6 p. proc. - poinformował Główny Urząd Statystycznym w środowym komunikacie.

"Spośród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyła się ocena obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (spadek o 5,5 p. proc.). Wartość niższą osiągnęła również ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,7 p. proc.). Natomiast poprawiły się oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrosty odpowiednio o 0,6 p. proc., 0,1 p. proc. i 0,1 p. proc.)" - podano.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

GUS poinformował także, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 0,6 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie minus 8,8. W sierpniu br. WWUK osiągnął wartość o 7,7 p. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2020 r.

"Na spadek wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęła ocena możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 2,7 p. proc.). Spadek o 0,7 p. proc. wystąpił także dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Wyższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 1,0 p. proc. i 0,1 p. proc.)" - stwierdzono w informacji GUS. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych