GZM rozdzieliła między gminy członkowskie 6 mln zł na pomoc uchodźcom

O rozdzieleniu między gminy członkowskie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii 6 mln zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy zdecydowało w poniedziałek zgromadzenie GZM.

Autor: PAP 28 marca 2022 12:48

Uchwała ws. pomocy finansowej w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań związanych z udzielaniem pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa rozdziela środki GZM między wszystkich 41 miast i gmin członkowskich Metropolii.

Największe dofinansowanie, 1,43 mln zł, trafiło do Katowic. Gliwice dostały 743 tys. zł, Sosnowiec 633 tys. zł, Tychy 466 tys. zł, a Zabrze 378 tys. zł. Po kilkanaście tysięcy złotych otrzymały Bojszowy, Kobiór, Ożarowice, Wojkowice i Wyry.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak zasygnalizował w poniedziałek przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, pozyskane w kontakcie z samorządami dane, na podstawie których obliczano dotacje, w przypadku Chorzowa, Bytomia i Siemianowic Śląskich okazały się nieporównywalne z innymi gminami. Stąd w pierwszej transzy gminy te mają kwoty proporcjonalnie niższe; w kolejnej mają być one odpowiednio wyższe.

W połowie marca zgromadzenie GZM przyjęło uchwałę ws. określenia zakresu udzielanej pomocy obywatelom Ukrainy, a także umożliwiające to zmiany budżetu i wieloletniej prognozy GZM.

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiła, aby związek metropolitalny mógł włączyć się finansowo w te działania. Jak wyjaśniali przedstawiciele GZM, procedura udzielenia wsparcia będzie uproszczona. Miasta i gminy na bieżąco będą zgłaszały zapotrzebowanie finansowe, które następnie zostanie zrealizowane przez Metropolię.

Zakres i obszary wsparcia przekazywanego z budżetu GZM podzielono na dwie części. Pierwsza ujmuje najpilniejsze potrzeby osób, którym udało się uciec z kraju ogarniętego wojną.

Chodzi m.in. o zapewnienie podstawowych środków higieny, żywności, artykułów medycznych i opatrunkowych czy bielizny osobistej. Finansowanie obejmuje również zakup np. łóżek polowych, pościeli jednorazowej i innych niezbędnych przedmiotów, które pozwolą miastom i gminom wyposażyć miejsca, gdzie Ukraińcy mogą odpocząć i poczekać na kolejny etap ew. dalszej podróży.

Możliwe jest także finansowanie transportu do miejsca zakwaterowania czy specjalistycznego transportu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Drugi zakres pomocy obejmuje zaspokojenie potrzeb osób, które znalazły już schronienie w miastach i gminach GZM. Finansowanie może tu objąć m.in. zakup artykułów wyposażenia domowego i kuchennego, artykułów szkolnych i biurowych, ale też opłacenie kursów językowych, zajęć integracyjnych dla dzieci i młodzieży, porad prawnych i tłumaczeniowych.

Uproszczona procedura przekazywania tego wsparcia zakłada, że miasta i gminy bezpośrednio zgłaszają do GZM zapotrzebowanie w formularzu internetowym, do którego otrzymały dostęp osoby koordynujące działania pomocowe w danej gminie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych