Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi: unikatowy charakter miasta przyciąga młodych ludzi i inwestorówHouseMarket.pl - 14 lutego 2019 11:48


Rewitalizacja - duże projekty, które podejmuje miasto inwestując w przestrzeń publiczną, rozwój infrastruktury i wykorzystanie bliskości Warszawy jako szansy rozwojowej, a także przemyślana promocja miasta i zmienianie jego zaniedbanego wizerunku na unikatowy. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi mówi nam jakie działania podejmuje Łódź, by przyciągać inwestorów i nowych mieszkańców.

W 2018 roku Łódź odnotowała 30 proc. wzrost wolumenu transakcji na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Jak miasto przyciąga inwestorów i wspiera rozwój rynku nieruchomości?

– Staramy się zmienić sposób postrzegania miasta. Przede wszystkim sami zdecydowaliśmy się na olbrzymie inwestycje w centrum – mówi Hanna Zdanowska. – Łódź zawsze miała problem z wizerunkiem. Wizerunek buduje się na podstawie pierwszego kontaktu z miastem i zazwyczaj jest to centrum. Jeżeli miasto było, lekko powiedziawszy, zaniedbane to pozytywny aspekt pierwszego wrażenia był żaden. Trudno było zachęcić deweloperów, inwestorów, żeby spojrzeli na Łódź – mówi prezydent miasta.

Łódź obecnie przeżywa rozkwit na rynku nieruchomości mieszkaniowych, ale też komercyjnych i zaczyna odrabiać straty.  Ma najkorzystniejszą spośród 6 największych miast analizowanych przez REAS | JLL Residential Advisory relację cen mieszkań do wynagrodzeń

– W tej chwili wszystko się zmieniło – Łódź jest najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce – potwierdza prezydent Zdanowska. – Inwestujemy olbrzymie środki w to, co jest własnością miasta, czyli w przestrzeń publiczną, ale również piękne, zabytkowe obiekty: kamienice i budynki pofabryczne. Mamy też świetne biuro obsługi inwestora, które również  zbiera wszystkie praktycznie najistotniejsze nagrody w Polsce. Nastawiliśmy się na współpracę z inwestorami, staramy się im pomagać. Oczywiście, mamy swoje wymagania, które są bardzo istotne. Zależy nam na zachowaniu unikatowego charakteru miasta. Znaleźliśmy sposób jak wyróżnić się od innych, to też spowodowało napływ młodych osób, które chcą się z Łodzią związać. Bliskość Warszawy, która kiedyś była traktowana jako przekleństwo dla Łodzi ja chcę wykorzystywać jako olbrzymią szansę i impuls rozwojowy. Wszystkie te czynniki zaczęły współgrać i dawać efekty – podkreśla Hanna Zdanowska.

{film;14633}