Hiszpania: rekordowa sprzedaż mieszkań pomimo kryzysu

W czerwcu w Hiszpanii zanotowano rekordową liczbę sprzedanych mieszkań - ponad 50 tys., wynika ze statystyk opublikowanych przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie. Instytucja sprecyzowała, że równie nienotowaną wielkością jest cena wynajmu mieszkań.

Autor: PAP 09 sierpnia 2022 09:40

  • W okresie styczeń - czerwiec zawarto ponad 330 tys. umów sprzedaży mieszkań w Hiszpanii.
  • W Hiszpanii, średnia cena 90-metrowego mieszkania wynosi 250 tys. euro.
  • W pierwszym półroczu rekordowa była również cena domów do wynajmu.

Jak zauważył w poniedziałek dziennik "El Independiente", cytujący podległą hiszpańskiemu rządowi instytucję, nienotowany wcześniej poziom sprzedanych mieszkań ma miejsce w okresie kryzysu gospodarczego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Według statystyk INE pomiędzy styczniem a czerwcem 2022 r. doszło do zawarcia ponad 330 tys. umów sprzedaży mieszkań w Hiszpanii, czyli o 23 proc. więcej w porównaniu z podobnym okresem w 2021 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

W Hiszpanii, gdzie średnia cena 90-metrowego mieszkania wynosi 250 tys. euro, podczas minionego roku największe podwyżki wystąpiły na Balearach oraz w Madrycie; odpowiednio o 8,7 proc. i 6,5 proc.

Z danych INE wynika, że w Hiszpanii w pierwszym półroczu rekordowa była również cena domów do wynajmu. Pod koniec czerwca br. średnio za metr kwadratowy trzeba było płacić 11,3 euro, czyli o 5,6 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych