Hongkong w czołówce liderów nieruchomości

Od lat Hongkong plasuje się w czołówce lokalizacji o najwyższych cenach nieruchomości na świecie. Nie inaczej jest też w zestawieniu przygotowanym przez firmę CBRE. Metr przeciętnego mieszkania wyceniono w Hongkongu na równowartość ponad 64 tys. zł.

Autor: HouseMarket.pl 24 października 2016 12:07

Trzeba przy tym dodać, że zarówno charakterystyczne dla tej części świata kilkumetrowe kawalerki, jak i lokale z wyższej półki potrafią kosztować nawet kilka razy więcej.

Liczba ta uwzględnia już kilkuprocentową przecenę, do jakiej doszło w ostatnim roku. Spadki cen nie powinny być jednak w najbliższym czasie kontynuowane – przewiduje inna firma - Knight Frank.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Hongkoński rynek jest na tyle ciekawy, że pomimo poważnego zagrożenia wzrostem stóp procentowych i wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji, kupujący zgłaszają duży popyt na mieszkania. Przekracza on możliwości lokalnych deweloperów, którzy nie mają zbyt wielu działek do zabudowania.

I tak na przykład portal propertywire.com pokazuje przykłady dwóch nowych inwestycji, których sprzedaż rozpoczęła się we wrześniu br. W jednej z nich około 520 lokali z 545 sprzedano w ciągu tygodnia, a inny projekt z 857 mieszkaniami wyprzedano w miesiąc. Przykłady te potwierdzają, że deweloperzy, a raczej lokalne władze planistyczne nie nadążają za potrzebami nabywców. Skutkuje to zażartymi walkami podczas licytacji działek i sprzyja jednym z najwyższych wycen mieszkań na świecie.

Dla porządku należy dodać, że w zestawieniu przygotowanym przez CBRE zabrakło Monako. W tym niewielkim europejskim państwie, które przy okazji jest też rajem podatkowym, za metr lokalu trzeba płacić nawet równowartość 150-200 tys. zł. Za takie pieniądze w każdym polskim mieście można kupić samodzielne mieszkanie. Warto przypomnieć, że nawet w relatywnie drogiej, jak na rodzime warunki, Warszawie za metr używanego lokum trzeba zapłacić 7,2 tys. zł – wynika ze wstępnych danych zebranych przez NBP za drugi kwartał br.

Kolejne miejsca na mapie najdroższych lokalizacji przypadły w udziale Singapurowi, Nowemu Jorkowi, Londynowi, czy Paryżowi. Średnio za metr lokalu trzeba w nich zapłacić od 23 do 39 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych