Housemarket Forum Silesia 2017. Dokąd zmierza śląska mieszkaniówka?

Czy poprawiła się dynamika odpływu mieszkańców konurbacji śląskiej i współpraca między miastami wchodzącymi w jej skład? Między innymi nad tym zastanowią się 17 lutego uczestnicy sesji „Miasto przyszłości potrzebuje mieszkań” podczas Housemarket Forum Silesia 2017.

Autor: HouseMarket.pl 30 grudnia 2016 09:01

O prognozach rozwoju rynku mieszkaniowego na Śląsku podyskutują m.in. deweloperzy, którzy wskażą potencjał największych miast w aglomeracji katowickiej. Będzie to także okazja do podsumowania wydarzeń na śląskim rynku mieszkaniowym w 2016 r. i zweryfikowania ubiegłorocznych prognoz, o których rozmawialiśmy podczas Housemarket Forum Silesia 2016.

Niekorzystne wskaźniki demograficzne

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Paneliści wskazywali wówczas m.in. na niekorzystne wskaźniki demograficzne. Dynamika odpływu mieszkańców z konurbacji i województwa należała do najwyższych w Polsce.

– Ludzie uciekają z centrum do bardziej odległych dzielnic. Trochę inaczej niż w Krakowie czy Warszawie, gdzie najwięcej sprzedaje się właśnie w centrum. Na Śląsku deweloperzy szukają raczej terenów na skraju Katowic, które sąsiadują z następnymi miastami – tłumaczył Arkadiusz Hołda, właściciel firmy Holdimex.

Jakie dzielnice były na mieszkaniowym topie? Zdaniem dewelopera, te z zielonymi zakątkami: oprócz Brynowa - Piotrowice. - Dużo mieszkań powstaje w Kostuchnej. Znane są również: osiedle Paderewskiego i osiedle Tysiąclecia na około 5 tys. mieszkańców. Rozbudowuje się lokalizacja przy lotnisku Muchowiec – wyliczał Arkadiusz Hołda.

Rywalizacja między miastami

Ważnym problemem, na który zwrócono uwagę była słaba współpraca między miastami wchodzącymi w skład konurbacji śląskiej. Prezydent Katowic Marcin Krupa wskazał, że przy niższych cenach mieszkań w sąsiednich miastach, a także bardzo dobrej infrastrukturze komunikacyjnej, wiele osób wybiera mieszkania poza stolicą regionu.

Dodał, że zatarcie sztucznych granic między poszczególnymi miastami – dzięki trwającym już pracom nad powołaniem wspólnej metropolii – pozwoliłoby na lepszą współpracę i podział funkcji. Obecnie miasta konkurują ze sobą o wszelkiego typu nowe inwestycje.

Housemarket Forum Silesia 2017 będzie towarzyszyło 4 Design Days, które odbędzie się w dniach 16-19 lutego 2017 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych