Housemarket Forum Silesia 2017. Kto rządzi rynkiem mieszkaniowym na Śląsku?

Prognozy rozwoju rynku mieszkaniowego na Śląsku są optymistyczne. Nie tylko dzięki prężnej działalności deweloperów, ale także pomocy publicznej. Wiele śląskich miast zakwalifikowało się do pilotażu Mieszkania Plus. Odważne plany inwestycyjne ma też Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Autor: HouseMarket.pl 10 lutego 2017 08:57

Miasto przyszłości potrzebuje mieszkań, by zatrzymać młodych ludzi. Czy Narodowy Program Mieszkaniowy rozwiąże ten problem? O tym między innymi będą dyskutować 17 lutego uczestnicy sesji inauguracyjnej Housemarket Forum Silesia 2017.

Samorządy i Mieszkanie Plus

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Panelistami będą m.in. śląscy samorządowcy: Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego i Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. Będzie można poznać ich opinie na temat Narodowego Programu Mieszkaniowego i tego, czy zaspokoi potrzeby mieszkaniowe regionu. Kilka śląskich miast zakwalifikowało się do pilotażu Mieszkania Plus.

Szacunkowo najwięcej dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności powstanie w Katowicach – 1370. Miasto zgłosiło do programu grunt o powierzchni 18,3 ha. Nieco mniejszy rozmiar inwestycji planowany jest w Gliwicach. Miasto zaproponowało grunt – 7,2 ha, na którym może powstać około 691 mieszkań. Do programu wytypowano również Chorzów z gruntem 2 ha i miejscem na około 186 mieszkań oraz Tychy, w których na działce o powierzchni 0,4 ha może stanąć 38 mieszkań.

Deweloperskie czy rządowe?

Czy mieszkaniowa inicjatywa rządu może zagrozić sektorowi deweloperskiemu? Podczas sesji inauguracyjnej będzie okazja zapytać o to przedstawicieli budujących na Śląsku deweloperów, którzy ocenią potencjał największych miast w aglomeracji katowickiej. Swój udział zapowiedzieli: Bartłomiej Stuła, dyrektor ds. sprzedaży TDJ Estate oraz Michał Sapota, prezes zarządu Murapolu.

– W naszej ocenie Śląsk i Zagłębie są interesującym, ale też wymagającym rynkiem dla działalności deweloperskiej. Umiejętnie skonstruowana oferta mieszkaniowa, z jednej strony uwzględniająca preferencje lokalowe społeczności tego regionu, z drugiej oferująca atrakcyjne warunki finansowe, jest w stanie z powodzeniem konkurować z bogatą bazą mieszkań z rynku wtórnego. Specjalizujemy się w wyszukiwaniu ciekawych gruntów i realizowaniu na nich interesujących projektów mieszkaniowych, jednocześnie dających nam oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji – mówi Michał Sapota, prezes zarządu Murapolu.

Porozmawiamy też o trendach śląskiego rynku mieszkaniowego. W ostatnich latach na przykład najszybciej sprzedawały się małe mieszkania i do łask wróciły północne dzielnice Katowic, dotąd kojarzone z przemysłem. Jest tam sporo terenów inwestycyjnych. Czy to znaczy, że wkrótce staną się one bardziej atrakcyjne dla deweloperów? Być może nadchodzi czas na równomierny rozwój całego miasta, co pozwoli wyrównać standardy między dzielnicami.

Mieszkania na wynajem zawojują rynek

Ważnym elementem rynku mieszkaniowego, wzorem Europy Zachodniej, stają się mieszkania na wynajem. Śląski rynek najmu jest coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Potwierdzi to zapewne kolejny panelista sesji inauguracyjnej – Włodzimierz Stasiak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości. Fundusz Mieszkań na Wynajem jest szczególnie zainteresowany rozwojem oferty w tej metropolii. Obecnie finalizuje projekt przy ul. gen. Kazimierza Pułaskiego w Dolinie Trzech Stawów. W planach są dwa kolejne projekty zlokalizowane w ścisłym śródmieściu.

Więcej informacji: www.4dd.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych