Housemarket Forum Silesia 2017. Mieszkania kuszą dużych graczy

Rynek mieszkań na wynajem rośnie w siłę. Dostrzegły tę tendencję m.in. otwarte fundusze inwestujące w nieruchomości. Po pionierskich transakcjach dużych zagranicznych graczy należy się spodziewać kolejnych. Czy również na Śląsku? – przedstawiciele branży zastanowią się nad tym 17 lutego podczas Housemarket Forum Silesia 2017.

Autor: HouseMarket.pl 28 grudnia 2016 11:54

Rynek mieszkań na wynajem zapewniał w ostatnich latach relatywnie wysokie zwroty na wszystkich dojrzałych rynkach europejskich. Jak wynika z opracowania firmy Reas, dzięki stabilnej gospodarce i dobrym wynikom tego sektora Polska stała się jednym z interesujących punktów na mapie dla tego typu inwestorów. W ciągu ostatnich trzech, pięciu lat firma Reas odbyła wiele spotkań z potencjalnymi inwestorami z Niemiec, Austrii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, zainteresowanymi wejściem na rynek.

Trudno o gotowe budynki

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Wielu z nich poszukiwało możliwości zakupu aktywów z czynnym przepływem pieniężnym. Niestety z powodu wysokiego stopnia prywatyzacji zasobów mieszkaniowych w Polsce, trudno jest znaleźć gotowe inwestycje w rękach jednego właściciela, które w całości składałyby się z mieszkań na wynajem, o odpowiednim standardzie, poziomie czynszu i w dobrej lokalizacji – tłumaczy dr Maximilian Mendel, partner, dział doradztwa transakcyjnego Reas.

Ważny ruch w kierunku rozwoju tego sektora wykonał Fundusz Mieszkań na Wynajem zarządzany przez BGK Nieruchomości, który kilka lat temu rozpoczął budowę własnego portfela mieszkań.

W Katowicach fundusz kupił budynek ze 146 lokalami mieszkalnymi przy ulicy Gen. Pułaskiego. Oddanie lokatorom wykończonych mieszkań zaplanowano na drugi kwartał 2017. Będą to lokale od 33 mkw. do 85 mkw.

Budynek znajdujący się obecnie w budowie, będzie posiadał dziewięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną – garażową. Na parterze budynku zaprojektowano lokale o przeznaczeniu usługowym.

Przyszłość mieszkań na wynajem

Jak zatem będzie rósł rynek w Polsce, w porównaniu z Europą Zachodnią? Jedną ze spodziewanych tendencji jest większe zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych nowymi projektami mieszkaniowymi.

Według danych Reas inwestorzy instytucjonalni inwestujący w mieszkania na wynajem nie chcieli dotąd ponosić ryzyka deweloperskiego. Obecnie sytuacja ta zmienia się we wszystkich krajach Europy. Przede wszystkim dlatego, że brakuje gotowych budynków, w które można byłoby inwestować. – Opcja nowego projektu mieszkaniowego ma dla funduszy wiele zalet – wyjaśnia dr Maximilian Mendel. Dodaje, że w porównaniu do starszych budynków koszty utrzymania nieruchomości są niższe, a inwestor ma wpływ na jakość i wydajność energetyczną projektu.

O tym czy te prognozy się sprawdzą będziemy rozmawiać 17 lutego 2017 roku, wspólnie z uczestnikami konferencji Housemarket Forum Silesia 2017. To jedno z kluczowych wydarzeń drugiej edycji 4 DESIGN DAYS, która odbędzie się w dniach 16-19 lutego 2017 roku w Katowicach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych