Housemarket Forum Silesia 2017. Śląsk w poszukiwaniu nowych mieszkań

Miasto przyszłości potrzebuje mieszkań, by zatrzymać młodych ludzi. Czy Narodowy Program Mieszkaniowy rozwiąże ten problem i zaspokoi potrzeby Katowic? O tym między innymi będą dyskutować 17 lutego uczestnicy sesji inauguracyjnej Housemarket Forum Silesia 2017.

Autor: HouseMarket.pl 22 grudnia 2016 09:00

Prognozy rozwoju rynku mieszkaniowego na Śląsku są optymistyczne. Nie tylko dzięki prężnej działalności deweloperów, ale także pomocy publicznej. Wiele śląskich miast zakwalifikowało się do pilotażu rządowego programu Mieszkanie Plus.

Śląscy liderzy Mieszkania Plus

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szacunkowo najwięcej dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności powstanie w Katowicach – 1370. Miasto zgłosiło do programu grunt o powierzchni 18,3 ha. Nieco mniejszy rozmiar inwestycji planowany jest w Gliwicach. Miasto zaproponowało grunt – 7,2 ha, na którym może powstać około 691 mieszkań. Do programu wytypowano również Chorzów z gruntem 2 ha i miejscem na około 186 mieszkań oraz Tychy, w których na działce o powierzchni 0,4 ha może stanąć 38 mieszkań.

Czy mieszkaniowa inicjatywa rządu może zagrozić sektorowi deweloperskiemu? Podczas sesji inauguracyjnej będzie okazja zapytać o to przedstawicieli budujących na Śląsku deweloperów, którzy ocenią potencjał największych miast w aglomeracji katowickiej.

Specyfika śląskiego rynku

W ostatnich latach na śląskim rynku mieszkaniowym można było zaobserwować kilka trendów: najszybciej sprzedawały się małe mieszkania i do łask wróciły północne dzielnice Katowic, dotąd kojarzone z przemysłem.

– Jest tam sporo terenów inwestycyjnych i wkrótce staną się one bardziej atrakcyjne dla deweloperów i mieszkańców. Jedynym poważnym zagrożeniem jest wciąż poważne zanieczyszczenie chemiczne gruntów poprzemysłowych – uważa Krzysztof Lasoń, prezes zarządu Millenium Inwestycje.

Jego zdaniem nadchodzi czas na równomierny rozwój całego miasta, co pozwoli wyrównać standardy między dzielnicami. Dodatkowo wkrótce, wzorem Europy Zachodniej, pojawi się tendencja powrotu do centrum.

– Młodzi ludzie będą chcieli tam mieszkać. To by je uatrakcyjniło, bo miasto ma problem z zasiedleniem setek pustostanów w kamienicach. Ci, którzy mogli, uciekli na obrzeża. Deweloperzy i prywatni inwestorzy mogą rewitalizować istniejącą substancję mieszkaniową, ale pozostanie problem miejsc parkingowych. Podziemne garaże pod kamienicami są szalenie trudne do wykonania i kosztowne. Bez udziału gminy ten problem będzie trudny do rozwiązania – tłumaczy Krzysztof Lasoń.

To tylko jedna z recept na to, by Katowice przestały jedynie obrastać w osiadla-sypialnie i stały się tętniącą życiem stolicą województwa.

Więcej informacji: www.4dd.pl i  www.housemarket.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych