Housemarket Forum Silesia: Długi lokatorów mieszkań komunalnych to duży problem. Potrzebne zmiany w prawie

Z osobą, która nie wnosi opłat, a mieszka w lokalu pochodzącym z zasobów komunalnych nie można zrobić nic. To problem wynikający z polskiego prawodawstwa – mówił podczas konferencji Housemarket Forum Silesia Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca. - Potrzebne są programy krajowe, które pomogłyby samorządom w walce z tym problemem.

Autor: HouseMarket.pl 23 lutego 2017 15:36

Zaległości w płaceniu czynszu w mieszkaniach komunalnych to problem, z którym borykają się samorządy na terenie całego kraju.

- Wszystko, co jest związane z osobami, które nie płacą czynszu przekładane jest na gminę – wyjaśnił Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca. - Aktualnie jedynym wyjściem jest przeniesienie zadłużonego do innego mieszkania komunalnego, ale to nie jest satysfakcjonującym rozwiązaniem. Więcej nie można zrobić nic - poza utworzeniem osiedli dla najuboższych. W Sosnowcu mamy osiedle na około 150 mieszkań w kontenerach. Eksmisję traktujemy jako ostateczność – zgodnie ze statystykami na 2,5 wyroków eksmisji do kontenerów przeprowadza się pół rodziny, bo okazuje się, że większość.zalegających z opłatami znajduje pieniądze na uregulowanie długu. Z kolei ci, którzy już tam trafią, starają się jak najszybciej wrócić do normalnych warunków mieszkalnych. Traktujemy to jako swego rodzaju straszak. Nie tyle miejsce do życia, co „czyściec”. Nic więcej samorząd nie może zrobić.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodatkowo przeniesienie do innego lokalu generuje dla gminy dodatkowe koszty. - Ustawa nakłada na nas obowiązek remontu lokalu – mówił Prezydent Chęciński. - Dlatego potrzebne są programy krajowe, które pomogłyby samorządom w walce z tym problemem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych