Housemarket Forum Silesia: Rewitalizowane kamienice - ryzyko czy wyzwanie?

Kamienice i postindustrialne budynki to nieodłączny element krajobrazu śląskich miast. Istniejąca zabudowa w lokalizacjach na wagę złota to ogromne wyzwanie, ale i nie mniejsze ryzyko. Co zrobić z niszczejącą tkanką miejską - nad tym zastanawiali się uczestnicy Housemarket Forum Silesia 2017.

Autor: HouseMarket.pl 17 lutego 2017 15:26

Rewitalizacja to temat trudny, ale zdobywa coraz większą grupę zwolenników i przyciąga inwestorów, którzy decydują się na przywrócenie blasku niszczejącej tkance miejskiej. Śląskie Kamienice sukcesywnie inwestują w starą substancję kamienic, a w rewitalizowanej Fabryce Porcelany już wkrótce powstaną lofty.

- Udało nam się przeprowadzić rewitalizację kawałka miasta w połączeniu z rewitalizacją społeczną. To miejsce znowu żyje i przyciąga kolejnych najemców – mówił podczas sesji "Rewitalizacja i lofty. 
Adres na wagę złota – remontować czy budować? Jak stworzyć atrakcyjną ofertę mieszkaniową na bazie istniejącej zabudowy w centrach śląskich miast" Rafał Wyszyński, Prezes Fundacji Giesche, odpowiedzialnej za rewitalizację Fabryki Porcelany. - Dziś Fabryka Porcelany to biura, gastronomia i interesująca przestrzeń, a już wkrótce funkcje obiektu zostaną wzbogacone o lofty.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Zdaniem uczestników sesji warto rewitalizować obiekty, choć trzeba się liczyć z wieloma przeciwnościami - w tym barierą finansową.

- Szukałem miejsca na biuro. Na początku był impuls, a potem zaczęły się miesiące analizy kosztów, które - co prawda - nie zaskoczyły, bo przez pół roku dobrze przygotowaliśmy się do inwestycji, ale dały się we znaki - wspominał Rafał Wyszyński.

To koszty są, według uczestników sesji, największym wyzwaniem – tak dla inwestora, jak i architekta decydującego się na rewitalizację obiektów poprzemysłowych.

- Działanie na tego typu obiektach to impuls, drugim elementem jest improwizacja – tak pod kątem kosztów, jak i kolejnych etapów procesów rewitalizacji. Trzeci to ryzyko. Dlatego wiele osób idzie na skróty, decydując się na unicestwienie – mówi Przemo Łukasik, Architekt, Medusa Group. - Wychowaliśmy się na Śląsku i ciągle szukamy tematów związanych z jego historią i estetyką.

Zdaniem prezes Śląskich Kamienic, rewitalizowane budynki mają jeszcze jeden atut: budzą pożądanie.

- Nadeszły czasy, kiedy ludzie chcą nie tylko mieszkać w mieszkaniu z wysokim sufitem i loftowym charakterem, ale chcą mieszkać w ładnym budynku z atrakcyjnym otoczeniem - mówi Ofka Piechniczek, Prezes Zarządu, Śląskie Kamienice SA. - Dlatego my zajmujemy się rewitalizacją całych kamienic.

Remontem starej tkanki miejskiej zajmują się również samorządy. - W Sosnowcu ukończyliśmy właśnie remont jednej z kamienic – mówi Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca. - Powoli przywracamy blask kolejnym obiektom, ale bez wsparcia centralnego, śląskie mieszkania nie mają szans na rewitalizację. Przydałoby się państwowa pomoc dla gmin na remonty pustostanów i kamienic.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych