Iglica na razie nie wróci na wieżę ratusza w Cieszynie

Fiaskiem zakończył się drugi już przetarg, który miał wyłonić wykonawcę remontu wieży zabytkowego ratusza. Na jej szczyt wrócić miała iglica, strącona pięć lat temu przez wichurę. Magistrat poinformował w środę, że żadna firma nie była zainteresowana.

Autor: PAP 16 lutego 2022 11:41

Przewodnicząca komisji przetargowej Karina Wójcik przekazała, że w wyznaczonym terminie, który upłynął w środę, nie wpłynęła ani jedna propozycja.

Odtworzenie iglicy, a także towarzysząca temu renowacja poszycia szczytu wieży, miały być wstępem do dalszych prac remontowych. W kolejnych latach planowana jest m.in. renowacja elewacji budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, budowa windy, która umożliwi dostęp do ratusza niepełnosprawnym, i dostosowanie obiektu do zgodności z przepisami przeciwpożarowymi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych