Ile zarabiają budowlańcy?

Najlepiej zarabiają budowlańcy w woj. mazowieckim i dolnośląskim. Najniższe pensje zanotowano w woj. lubuskim.

Autor: HouseMarket.pl 13 września 2016 09:26

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w budownictwie w pierwszym półroczu 2016 r. wyniosło 4170,72 zł i było o 5 proc. wyższe niż przed rokiem. W pierwszym półroczu 2015 r. wzrost wynosił 4,6 proc. Wynagrodzenia wzrosły we wszystkich województwach. Najbardziej w woj. mazowieckim i śląskim – po 6,8 proc., a najmniej w lubelskim – o 0,3 proc.

Najlepiej zarabiają budowlańcy w woj. mazowieckim – o 33,9 proc. więcej niż średnio w kraju – oraz w woj. dolnośląskim – płace były wyższe niż przeciętnie w kraju o 7,4 proc. W pozostałych województwach wynagrodzenia kształtowały się na poziomie niższym od średniej krajowej, w tym najniższe pensje zanotowano, podobnie jak przed rokiem, w woj. lubuskim (o 24,9 proc.).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W porównaniu z pierwszym półroczem 2015 r. relacja przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w budownictwie do średniej krajowej poprawiła się w trzech województwach: mazowieckim – o 2,3 proc., śląskim – o 1,6 proc. i w opolskim – o 0,9 proc. W woj. małopolskim relacja pozostała na poziomie sprzed roku, a w pozostałych województwach pogorszyła się – od 0,2 proc. w woj. pomorskim do 3,5 proc. w lubelskim.

Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższym i najniższym wynagrodzeniu w budownictwie wyniosła 58,8 proc. i w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 r. zwiększyła się o 5,3 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych