Im wyższe dochody, tym większa ochota na smart home

W Łodzi intensywnie rozwija się nowe budownictwo oferujące innowacyjne technologie nie tylko w mieszkaniach, ale i na całym osiedlach.  Zainteresowanie takimi rozwiązaniami rośnie wraz z wielkością dochodów łodzian. Tylko 15 proc. osób zarabiających od 1 do 2 tys. zł na rękę wskazało, że w domu chciałoby korzystać ze zdalnego sterowania przy pomocy smartfona oświetleniem, roletami czy temperaturą, podczas gdy wśród osób zarabiających powyżej 7,5 tys. odsetek ten sięgał 56 proc.. U osób, których dochody przekraczają 10 tys. zł, tę opcję wybrało aż 75 proc. - wynika z badania zleconego przez Echo Investment.

Autor: Housemarket.pl 06 grudnia 2021 09:43

Podobnie rozkładają się odpowiedzi w kwestii innowacji na osiedlu, np. takich jak bezdotykowe, automatyczne otwieranie hali garażowej. Na ten czynnik wskazało tylko 9 proc. osób zarabiających od 1 do 2 tys. zł na rękę, 50 proc. osób zarabiających od 5 do 7,5 tys. zł, 56 proc. osób zarabiających od 7,5 do 10 tys. zł i 50 proc. osób zarabiających powyżej 10 tys. zł.

– Powszechnie przyjęło się, że smart mieszkania to luksus, dostępny tylko dla najbogatszych. To mit, bo nowoczesna technologia szybko się upowszechnia i już niedługo stanie się standardem w nowym budownictwie. Ten proces zresztą już się rozpoczął - jako pierwszy deweloper w Polsce do każdego wybudowanego mieszkania dodajemy pakiet urządzeń inteligentnego domu, tzw. Echo Smart. System ten zapewnia nie tylko wygodę, ale również pomaga generować oszczędności, co akurat jest ważną cechą dla osób, które nie mają najwyższych dochodów – dodaje Dawid Wrona z Echo Investment.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wskazuje firma Fibaro, dostarczająca automatykę budynkową, w tym inteligentne rozwiązania do mieszkań, przy optymalnym wykorzystaniu funkcjonalności smart można zaoszczędzić nawet do 12 proc. energii elektrycznej, a energii cieplnej nawet do 20 proc.

– Dziś systemy smart home stają się ogólnodostępne - zarówno cenowo, jak i pod kątem technicznym. Dzięki zastosowaniu rozwiązań bezprzewodowych, koszty instalacji i zaprogramowania stały się znacznie bardziej przystępne. W dodatku system ten można rozszerzać i dopasowywać do swoich potrzeb, bez konieczności kucia ścian i przeprowadzania generalnego remontu, a więc bez ponoszenia dodatkowych nakładów – mówi Szymon Ochociński, Project Sales Director w Fibaro.

Smartfon kluczem do mieszkania

Prawie co drugi łodzianin za najbardziej użyteczny element inteligentnego osiedla uznał zgłaszanie awarii poprzez aplikację mobilną (43 proc.). Ta opcja częściej przypada do gustu kobietom niż mężczyznom (46 proc. vs. 39 proc.) oraz osobom w wieku 25-34 lat (51 proc.). Na drugim miejscu znalazło się automatyczne odblokowanie furtki osiedla lub drzwi wejściowych bloku przy zbliżeniu się ze smartfonem z zainstalowaną specjalną aplikacją. To rozwiązanie docenia co trzeci mieszkaniec Łodzi. „Inteligentne podium” domyka otwieranie hali garażowej bezdotykowo i automatycznie za pomocą telefonu (29 proc).

Funkcji inteligentnych mieszkań i osiedli jest jednak znacznie więcej i również mają one swoich amatorów wśród łodzian. Co czwarty wybrałby „M” z opcją sterowania przy pomocy smartfona oświetleniem, roletami czy temperaturą (27 proc.). W dalszej kolejności zachęciłoby ich bezdotykowe i automatyczne przywołanie windy po wykryciu przez nią smartfona właściciela (22%) oraz zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych przy pomocy aplikacji w telefonie (21 proc.). 18 proc. mieszkańców Łodzi chciałoby mieć możliwość otwierania drzwi wejściowych mieszkania lub budynku dla gości poprzez aplikację mobilną. Tej opcji zdecydowanie bardziej przychylni są młodzi w wieku 25-34 lata (28 proc. wskazań).

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych