Inflacja wywoła boom na mieszkania na wynajem? Zamiast kupować będziemy wynajmować

Pierwszy kwartał 2022 roku zakończył się znaczącymi zmianami na rynku nieruchomości, które wpływają na decyzje konsumentów dotyczące zakupu bądź wynajmu mieszkania. Otwierają one jeszcze lepsze perspektywy przed sektorem najmu instytucjonalnego.

Autor: housemarket.pl 31 maja 2022 13:30

  • Zmniejszająca się zdolność kredytowa Polaków to jeden z problemów, który dotyka coraz więcej osób marzących o zakupie mieszkania.
  • Wpływają na to stale rosnące stopy procentowe, galopująca inflacja przekraczająca już 12,4 proc. , a także spadek wartości złotego i zaostrzająca się polityka kredytowa.
  • W największym stopniu dotyczy to osób, które teraz stają na początku swojej ścieżki zawodowej i ich dochody nie pozwalają na zakup choćby małego lokum.
  • Ceny mieszkań wzrosły do 8 procent w skali kwartału.

Od inwestycji we własne mieszkanie Polaków odstraszają wysokie ceny mieszkań - we wszystkich miastach wzrosły one od 2 do 8 proc. w skali kwartału. Niespokojną sytuację na rynku mieszkaniowym spotęgowała również wojna za naszą wschodnią granicą, której skutki nie tylko dla Ukrainy, ale także krajów sąsiedzkich są ogromne. Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało łącznie ok. 3,5 mln osób, co wywołało szok popytowy na rynku najmu.

Większość zdecydowała się zatrzymać w dużych miastach, co oznacza skokowy wzrost ich populacji  w Gdańsku o 25 proc., Krakowie o 19 proc., a Warszawie o 15 proc. Konsekwencją tego był spadek dostępności nieruchomości - liczba ofert mieszkań przeznaczonych do wynajęcia w największych polskich miastach zmniejszyła się nawet o 70 proc., a ceny najmu wzrosły na niektórych rynkach nawet o 50 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednocześnie, w wyniku wojny z Rosją do Ukrainy wyjechało z naszego kraju ok. 391 tys. osób, głównie mężczyzn pracujących zawodowo w Polsce, co spowodowało niedobory pracowników budowlanych. Dodatkowo zaburzenia na rynkach surowcowych i przerwanie łańcuchów dostaw zza wschodniej granicy spowodowały wzrosty kosztów materiałów budowlanych o 29 proc. Czynniki te sprawiły, że w I kw. 2022 r. sprzedaż nowych mieszkań spadła o 47 proc. w stosunku do roku ubiegłego, a wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lutym zmalała o 29,2 proc.

Resi4Rent, firma oferująca mieszkania w abonamencie w Polsce, ostatni kwartał zakończyła wynajęciem wszystkich mieszkań z portfolio liczącego 2301 lokali.

- Obecnie każda z naszych 8 inwestycji posiada 100-procentowe obłożenie. Naturalnie, co jakiś czas pojawiają się pojedyncze wolne lokale, co wynika z kończących się bieżących umów najmu. Tak duże zainteresowanie formą mieszkań w abonamencie pokazuje, że rynek PRS jest odpowiedzią na aktualne potrzeby konsumentów. Luka mieszkaniowa w dużych aglomeracjach oraz niska zdolność kredytowa to podstawowe czynniki skłaniające do podjęcia decyzji o wynajmie mieszkania, a nie jego zakupie. Duże zainteresowanie najmem wynika także z gwałtownego napływu obywateli Ukrainy. Pozostanie części z nich w Polsce może w perspektywie kilku lat wygenerować dodatkowe zapotrzebowanie na mieszkania liczone nawet w setkach tysięcy - mówi Sławomir Imianowski, prezes firmy Resi4Rent.

Przy tak dużym napływie osób, rynek najmu instytucjonalnego jest naturalnym wyborem, gwarantującym możliwość wynajęcia mieszkania od pewnego i doświadczonego podmiotu, na jasnych i klarownych zasadach.

- Możliwość wynajęcia większej ilości mieszkań w jednym miejscu, w ostatnim czasie okazała się mieć duże znaczenie także dla firm relokujących swoich pracowników wraz z rodzinami, którzy dzięki kompleksowej obsłudze i sprawnej przeprowadzce mogą się szybciej zadomowić, kontynuować pracę i nie zajmować się kwestiami poszukiwania lokalu na własną rękę. W Resi4Rent, aby nadążyć za popytem, prowadzimy prace projektowe ponad 6 tysięcy lokali. Już wkrótce oddane zostaną trzy nowe obiekty w Krakowie i Warszawie - dodaje Sławomir Imianowski, prezes firmy Resi4Rent.

Formuła abonamentu ma szansę wpływać na rynek mieszkaniowy w podobny sposób, w jaki wpłynęła na rynek motoryzacyjny czy rozrywkowy poprzez wzrost popularności platform streamingowych. Mieszkania w abonamencie wygrywają z najmem prywatnym przede wszystkim w aspekcie wyższego standardu nowo wybudowanych lokali, dostępności i profesjonalnej obsługi.

- Zarówno wyniki ankiet wśród naszych klientów, jak i ostatnie raporty niezależnych doradców pokazują wysoki wskaźnik satysfakcji klientów rynku PRS - praktycznie wszyscy są zadowoleni ze świadczonych usług najmu. Pod koniec ubiegłego roku ilość osób, która zgłaszała się do nas w wyniku polecenia od innego naszego lokatora wynosiła 10 proc., obecnie to już prawie 20 proc - mówi Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Resi4Rent. 

Wśród zalet najmu instytucjonalnego dominuje m.in. opcja mieszkania w dogodnej lokalizacji, łatwy dostęp do infrastruktury miejskiej, możliwość elastycznej zamiany mieszkania na inne.

- We wszystkich budynkach Resi4Rent dostępna jest opieka administratora. Ponadto cena wynajmu zawiera znacznie więcej niż tylko zakwaterowanie. To cały pakiet usług dodatkowych jak np. rabaty do klubów fitness i lokalnych restauracji, możliwość skorzystania z darmowego przeglądu roweru po zimie, czy ze specjalnych akcji okolicznościowych jak np. kawa na koszt Resi4Rent z okazji Dnia Sąsiada. Tak skrojona oferta i sprawna obsługa klienta sprawiają, że na nasze mieszkania jest bardzo duży popyt, znajdują one lokatorów średnio w ciągu 2 dni. Rosnące zaufanie oraz popularność formuły mieszkania w abonamencie potwierdza także uznanie Resi4Rent “Odkryciem roku 2021” i przyznanie odznaczenia Lauru Klienta - mówi Alicja Kościesza. 

Chociaż potencjał rozwoju rynku najmu instytucjonalnego jest bardzo duży, w Polsce znajduje się on dopiero na wczesnym etapie.

Aktualna oferta PRS obejmuje nieco ponad 7 tysięcy mieszkań i stanowi niewielki ułamek zasobu mieszkaniowego w naszym kraju, a wiedza na temat takiego modelu jest jeszcze bardzo ograniczona.

W najbliższych latach możemy spodziewać się znacznego powiększenia tego sektora. Do tej pory firma Resi4Rent oddała do użytku 2 300 mieszkań. Już za miesiąc oddaje dwie nowe inwestycje, m.in. w Krakowie i Warszawie. Do 2025 roku firma zamierza zwiększyć portfolio do co najmniej 10 tys lokali, z których większość jest już w fazie realizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych