innogy Stoen Operator opracował system zdalnego odczytu danych z liczników

innogy Stoen Operator, opracował system zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej klasy HES-NG. System został wdrożony we współpracy z firmą Execon, dostawcą usług IT. Projekt zrealizowano na potrzeby wdrożenia regulacji dot. rynku mocy.

Autor: housemarket.pl 09 marca 2021 16:53

Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, która implementuje do polskiego porządku prawnego mechanizmy mocowe, nakłada na operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) szereg nowych obowiązków. W przypadku innogy Stoen Operator chodzi m.in.. o konieczność uruchomienia akwizycji zdalnej dla ponad 10 tys. liczników grupy taryfowej C1x, C2x, BXX, AXX, które wymagają zmiany architektury systemów do zdalnego odczytu inteligentnych liczników.

HES-NG to jedno z pierwszych rozwiązań na rynku, które odpowiada na potrzebę akwizycji danych zgodnie z potrzebami operatora systemu dystrybucyjnego. innogy Stoen Operator, zdecydował się na stworzenie go w oparciu o wewnętrzne zasoby IT i wsparciu firmy technologicznej Execon. Autorski system, dedykowany rynkowi mocy, to rozwiązanie odpowiadające za komunikację dwukierunkową z urządzeniami infrastruktury pomiarowej na potrzeby zbierania danych pomiarowych oraz sterowania parametrami urządzeń infrastruktury pomiarowej. Komunikacja w ramach systemu realizowana jest w oparciu o dedykowany protokół komunikacyjny dla danego typu urządzenia.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Posiadanie tak nowoczesnej skalowalnej platformy pozwala uniezależnić się od dostawców liczników. Kolejnym atutem jest elastyczne podejście do dedykowanych platform, które zarządzają licznikami, a także zapewniają dwukierunkową transmisję, pozwalając na zdalne odczyty stanów liczników oraz na realizację zamiany taryfy w trybie zdalnym. Takie rozwiązanie, daje innogy Stoen Operator istotną przewagę w walce o klienta na coraz bardziej konkurencyjnym rynku energii – mówi Sebastian Korzeniewski, managing director w Execon. 

Otwarta architektura i skalowalność

Twórcy systemu postawili na jego uniwersalność. Dzięki temu powstała otwarta platforma akwizycji różnego typu danych, możliwa do zastosowania również w przypadku mediów innych niż energia, takich jak: gaz czy woda. System jest pozbawiony ograniczeń technologicznych, a przez to staje się skalowalny (poziomo i pionowo). Można go rozbudowywać o kolejne moduły adekwatnie do rosnących potrzeb, bez konieczności zamykania się na rozwiązania od dostawców. Umożliwia m.in.: obsługę urządzeń wielu producentów, szybkie dodawanie nowych sterowników komunikacyjnych, jak również szeroki wachlarz parametrów konfiguracyjnych, pozwalający na elastyczne sterowanie pracą systemu oraz realizację procesów biznesowych. Powyższe zapewnia możliwość szybkiego reagowania na zmiany regulacyjne i prawne. System posiada interfejsy ze wszystkimi systemami niezbędnymi do obsługi układów pomiarowych w tym: SAP ISU, IT4M i CBO.

- Po raz pierwszy w historii w ramach zasobów wewnętrznych udało nam się stworzyć bardzo efektywny system klasy HES-NG. Nie tylko umożliwi nam to spełnienie regulacji dot. rynku mocy, ale też pozwoli zaoferować nasze rozwiązanie innym podmiotom, zajmującym się akwizycją danych pomiarowych, a także zastosować system przy masowym wdrożeniu inteligentnych liczników, dzięki jego otwartej i elastycznej architekturze - mówi Robert Grabowski, solution manager IT w innogy Stoen Operator.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych