Instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków spółdzielni mieszkaniowych

12 tysięcy szczecinian skorzysta z zielonej energii dzięki instalacjom fotowoltaicznym zamontowanym na dachach budynków. Umowy z trzema spółdzielniami mieszkaniowymi w Szczecinie na kwotę 4,8 mln zł podpisał w środę Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Autor: PAP 30 listopada 2016 15:56

Jak powiedział podczas konferencji prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski, na dachach szczecińskich spółdzielni mieszkaniowych „Kolejarz”, „Ster” oraz „Śródmieście” zostaną zamontowane 64 instalacje fotowoltaiczne w ramach ogólnopolskiego ekologicznego programu Prosument.

- Z wcześniej już zamontowanymi instalacjami we wspólnocie mieszkaniowej Pszczelna w Szczecinie oraz spółdzielni Słowianin w Świnoujściu, łączna moc instalacji wyniesie ponad 800 kW. Wymiernym efektem realizacji tej inwestycji będzie ograniczenie emisji CO2 o 645 ton rocznie - zaznaczył prezes Chrzanowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prąd pozyskany z odnawialnych źródeł energii będzie wykorzystywany do oświetlenia części wspólnych w budynkach, a także do pracy wind, co oznacza zmniejszenie opłat za energię dla lokatorów, a także korzyści ekologiczne.

Chrzanowski podkreślił, że podczas dwóch lat trwania projektu Prosument WFOŚiGW w Szczecinie zakontraktował 1100 umów z beneficjentami z województwa zachodniopomorskiego - zarówno osobami fizycznymi, jak i spółdzielniami mieszkaniowymi.

- Ponad 90 proc. umów dotyczyło budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych. Pozostali beneficjenci kupowali i montowali pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz mikroinstalacje wykorzystujące siłę wiatru. Moc elektryczna wszystkich zamontowanych instalacji to prawie 7 MW, a moc grzewcza 660 kW. Kwota dofinansowania to 46 mln zł - zaznaczył.

WFOŚiGW w Szczecinie otrzymał w sumie 72 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu Prosument na Pomorzu Zachodnim. Województwo zachodniopomorskie jest liderem w skali Polski. Budżet całego programu to 100 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych