„Inte-GRA” - rusza konkurs na projekt placu zabaw bez barier

1 czerwca 2022 startuje konkurs na projekt dostępnego placu zabaw. Organizatorami konkursu są PFR Nieruchomości i Fundacja „Integracja”, a jego partnerem jest Fundacja PFR.

Autor: pap 02 czerwca 2022 12:55

  • Przed jego uczestnikami konkursu stoi zadanie zaprojektowania przyjaznej osiedlowej przestrzeni zabawy, rekreacji i odpoczynku dla mieszkańców o zróżnicowanych potrzebach.
  • Konkurs jest skierowany do projektantów krajobrazu, projektantów zieleni, architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego i multidyscyplinarnych zespołów projektowych.
  • Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany na powierzchni niemal 400 mkw. na terenie osiedla mieszkaniowego powstającego przy ul. Korczaka w Katowicach.

Celem konkursu jest opracowanie projektu nowoczesnego placu zabaw - miejsca służącego zabawie i czynnemu spędzaniu wolnego czasu, a także przestrzeni integrującej pokolenia oraz użytkowników o różnym stopniu sprawności ruchowej. Konkursowe projekty powinny uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, np. poruszających się na wózkach, czy niewidomych i słabowidzących oraz ich opiekunów.

- Przyjęte rozwiązania powinny uczyć dzieci współpracy, rozwijać ich ciekawość i sprawność motoryczną, zapewniając jednocześnie możliwość współdziałania dzieci pełnosprawnych oraz z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, niewidomych, słabowidzących i niesłyszących. Niezbędne jest również zaprojektowanie przestrzeni wypoczynku dla opiekunów, wśród których są osoby młode i w pełni sprawne, ale również kobiety w ciąży, seniorzy i osoby z niepełnosprawnością – podkreśla Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany na powierzchni niemal 400 mkw. na terenie osiedla mieszkaniowego powstającego przy ul. Korczaka w Katowicach. Dlatego konkursowe propozycje powinny uwzględniać ukształtowanie terenu i zaplanowaną zieleń, tak by projektowana przestrzeń dopełniała krajobraz osiedla.

- Jako PFR Nieruchomości chcemy nie tylko budować dostępne i funkcjonalne mieszkania, ale także tworzyć dobrze zaplanowane przestrzenie dla naszych najemców, którzy są bardzo zróżnicowaną grupą. To młodzi, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny z dziećmi- łączy ich jedno - wszyscy potrzebują miejsca, w którym bez przeszkód mogą wypoczywać i budować relacje sąsiedzkie. Wierzę, że współpraca z Fundacją Integracja sprawi, że wyłoniony projekt, który spełni wysokie standardy dostępności, a w przyszłości pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców naszej kolejnej katowickiej inwestycji – podkreśla Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości.

Konkurs jest skierowany do projektantów krajobrazu, projektantów zieleni, architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego i multidyscyplinarnych zespołów projektowych.

Organizatorom konkursu zależy, by przedstawione propozycje przedstawiały nie tylko nowatorskie elementy wyposażenia, ale również autorskie funkcje zabawowe, rekreacyjne oraz integracyjne.

Ważnym aspektem przy ocenie prac będzie użycie takich elementów kompozycji jak: kolor, faktura, dźwięk i zapach.

Laureat zostanie wybrany przez kapitułę złożoną z architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego, projektantów krajobrazu, ekspertów w dziedzinie projektowania uniwersalnego, w tym przedstawicieli spółki PFR Nieruchomości, Fundacji Integracja i społeczności osób z niepełnosprawnościami (w tym rodziców dzieci z niepełnosprawnościami) oraz reprezentantów pracowni architektonicznej Kuryłowicz&Associates, która opracowała projekt osiedla przy ul. Korczaka w Katowicach.

Zwycięzcę poznamy we wrześniu 2022.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych