Inteligentne parkingi rozwiązaniem dla zakorkowanych centrów miast

Niemal jedna trzecia tzw. bezsensownego ruchu w śródmieściach jest generowana przez kierowców szukających miejsca parkingowego. Sposobem na ograniczenie tego zjawiska są inteligentne parkingi.

Autor: housemarket.pl 09 września 2022 13:14

  • W inteligentne parkingi coraz częściej inwestują władze polskich miast.
  • Takie rozwiązania są już między innymi w Pruszkowie.
  • Systemy obsługujące je wskazują kierowcom wolne miejsce i kierują do niego.
  • Zautomatyzowane jest także rejestrowanie aut wjeżdżających na parking oraz pobieranie opłat i rezerwowanie miejsc.

Z raportu „Parkingi a transport zbiorowy w miastach”, opracowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR i Polską Organizację Branży Parkingowej wynika, że poszukiwanie miejsca parkingowego jest jednym z głównych czynników generujących w centrach miast tzw. bezsensowny ruch.

- Wielokrotne przejazdy przez ulice podczas szukania miejsca odpowiadają nawet za 30 proc. tego zjawiska. Wprowadzenie inteligentnych rozwiązań może znacznie zredukować ten czynnik - mówi Maciej Cichoński, PMO & Hospitality Director, NaviParking.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wzmocnienie trendu smart city

Na inteligentnych parkingach występuje połączenie technologii zarówno sprzętowych, czyli systemów czujników, szlabanów, które odpowiednio wcześniej reagują, jak i aplikacji. To parkingi, za które możemy zapłacić w formie płatności mobilnych lub też odpowiednio wcześniej dokonać przedpłaty za rezerwację. To również software: platformy czy narzędzia, strony internetowe, aplikacje służące do tego, żeby taką usługę sobie wykupić.

Zaawansowane technologie przekazują informację na temat zajętości parkingu, udostępniają konsumentowi płatność czy bezdotykowy wjazd.

- Inteligentne czujniki rozpoznają numer rejestracyjny auta, po czym otwiera się szlaban. Jeśli kierowca parkuje krócej niż godzinę, to wyjedzie z parkingu dokładnie w taki sam sposób, jak wjechał. Jeśli przekroczył czas, ale zrobił zakupy, to po wprowadzeniu danych paragonu w samoobsługowym kiosku również będzie zwolniony z opłaty, w zależności od tego, na jaką kwotę i w jakiego typu punkcie zrobił zakupy - wyjaśnia Maciej Cichoński

Dodaje, że rozwiązania inteligentnych parkingów bardzo mocno wpisują się w schematy smart mobility, ogólnie w schematy inteligentnych miast i w Polsce te trendy zaczynają się wzmacniać, dlatego że miasta również widzą koszty związane z tym, jak bardzo zakorkowane ulice przekładają się zarówno ekonomicznie, jak i na komfort życia mieszkańców.

Trend tworzenia inteligentnych parkingów jest coraz mocniejszy, a włodarze miast też próbują działać w myśl europejskich inicjatyw.

Przykładem może być Pruszków. Kierowcy korzystający z parkingu Park & Ride uzyskują dostęp do informacji o zajętości miejsc postojowych w czasie rzeczywistym. Aplikacja mobilna nawiguje ich bezpośrednio do wybranego miejsca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych