Inteligentne rozwiązania popularne wśród Polaków - coraz więcej smart nieruchomości

Badania pokazują, że już 40 proc. Polaków korzysta z różnego rodzaju rozwiązań smart home, a 60 proc. z nich planuje rozszerzenie systemów w swoich mieszkaniach o kolejne funkcje. Trend ten zauważają producenci inteligentnej technologii, dostarczając na rynek coraz bardziej przyjazne użytkownikom rozwiązania. Rosnąca popularność smart home nie umyka również uwadze deweloperów.

Autor: housemarket.pl 22 lipca 2022 11:16

  • Deweloperzy coraz częściej wprowadzają tę technologię do podstawowego standardu oddawanych inwestycji
  • Wdrożenie systemów smart home w polskich mieszkaniach motywowane jest zwiększeniem poczucia komfortu, chęcią skorzystania z nowoczesnych technologii, możliwością poczynienia oszczędności oraz troską o ekologię.
  • Szacuje się również, że do 2025 roku z technologii 5G będzie korzystało już ponad miliard użytkowników na całym świecie

Na co zwrócić uwagę wybierając smart home do swojego mieszkania? Jak bardzo skomplikowany jest dany system?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, jednak montaż części z nich wymaga pomocy profesjonalnego instalatora – zwłaszcza w przypadku rozwiązań kablowych. Z kolei system, bazujący na rozwiązaniach bezprzewodowych, przeważnie można zainstalować i skonfigurować samodzielnie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

System kablowy czy bezprzewodowy?

Zaletą systemów przewodowych z całą pewnością jest fakt, że ich działanie jest odporne na ewentualne zakłócenia transferu danych. Jest to również rozwiązanie, które umożliwia rozbudowywanie systemu o dodatkowe funkcje. Rozwiązania przewodowe są zwykle stosowane w nowopowstających domach jednorodzinnych oraz przez deweloperów mieszkaniowych, którzy planują rozwiązania smart home już na etapie projektu swoich budynków.

W zamieszkałych budynkach, w których system automatyki mieszkaniowej nie został wprowadzony na etapie projektu, lepiej sprawdzą się urządzenia bezprzewodowe. Zwykle nie są one skomplikowane w instalacji i nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Ich funkcjonowanie zapewnia centrala podłączona do zasilania, natomiast wszelkie wykonawcze elementy systemu zasilane są bateriami (pastylkowymi i paluszkami AA), których wymiana konieczna jest, mniej więcej, raz na 2 lata. Niestety, bezprzewodowych systemów smart home nie można rozbudować o komponenty odpowiedzialne za sterowanie dopływem wody.

Weryfikacja możliwości rozbudowy systemu smart home

Przed wyborem konkretnego systemu, ważne jest również wcześniejsze sprawdzenie, jakie obszary rozbudowy zapewnia technologia danego producenta smart home. Można je podzielić na trzy podstawowe obszary.

Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo, czyli m.in.: czujniki ruchu, kamery i alarmy, system weryfikacji obecności w mieszkaniu, możliwość sterowania dopływem wody, czy też czujnik chroniący przed zalaniem mieszkania.

Drugim obszarem jest komfort – w tym przypadku warto zwrócić uwagę na możliwość np. korzystania z asystenta głosowego, sterowanie nagłośnieniem oraz oświetleniem.

Trzecim obszarem jest zrównoważone zarządzanie energią cieplną i elektryczną. Obejmuje on m.in. regulację temperatury w mieszkaniu oraz sterowanie zasilaniem w poszczególnych gniazdach elektrycznych, bądź w pomieszczeniach.

Smart home od dewelopera – czy to popularne rozwiązanie?

Choć samodzielne wprowadzenie inteligentnych rozwiązań do wnętrza mieszkania jest możliwe, na rynku pojawia się coraz więcej nowych budynków wielorodzinnych, w których smart home stanowi wyposażenie lokali już w momencie ich odbiorów.

Przykładami inwestycji deweloperskich, w których wdrożono rozwiązania smart home na etapie projektów, są osiedla m.in. spółki mieszkaniowej Skanska, która we współpracy z firmą S-Labs, stworzyła własny system inteligentnego zarządzania mieszkaniem – Appartme by Skanska. Korzystać z niego mogą m.in. mieszkańcy warszawskiego osiedla Jaśminowy Mokotów.

- To system, który pozwala lokatorom na przejęcie pełnej kontroli nad ich mieszkaniami. Jednym przyciskiem można zmniejszyć ogrzewanie, odciąć dopływ prądu do gniazdka czy wyłączyć urządzenia, które podczas naszej nieobecności niepotrzebnie zużywają energię elektryczną. Zintegrowana z systemem aplikacja – intuicyjna w obsłudze – umożliwia z kolei bieżące monitorowanie parametrów zużycia energii elektrycznej i zdalne zgaszenie włączonego światła czy obniżenie temperatury ogrzewania podczas nieobecności domowników, praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Jeśli jest tam tylko dostęp do internetu - wyjaśnia Artur Łeszczyński, menadżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Co więcej, Skanska  rozwija standard systemu, rozbudowując go o kolejne funkcje. Pojawi się on w nowej wersji m.in. w prestiżowej inwestycji Solen Kabaty. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli, np. sterować oświetleniem i zasilaniem elektrycznym oraz regulować ogrzewanie w swoich lokalach przy pomocy swoich smartfonów. Aplikacja mobilna Appartme będzie zintegrowana z innym systemem, wdrożonym w inwestycji. Pozwoli to użytkownikom na bieżąco i zdalnie śledzić zużycie wody oraz energii cieplnej w mieszkaniu, a także związaną z nimi emisję CO2. Tym samym mieszkańcy będą mogli świadomie i w zrównoważony sposób korzystać z energii, a w konsekwencji płacić niższe rachunki za jej zużycie.

Przyszłość i rozwój inteligentnej technologii

Trendy pokazują, że konsumenci chcą żyć bardziej ekologicznie, a technologia w coraz większym stopniu towarzyszy im podczas codziennych czynności. Co więcej, rynek rozwiązań smart home dynamicznie się rozwija. Tylko w Polsce, w 2020 roku, jego wartość wzrosła aż o 20 proc., a według analityków - do 2026 roku światowy rynek inteligentnych rozwiązań osiągnie wartość na poziomie 317 mld dolarów, czyli o 5 proc. więcej niż prognozowano przed wybuchem pandemii.

 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych