
O tym czy instalacja urządzeń smart w naszych domach i biurach może być działaniem proekologicznym opowiada Joanna Sobkowiak, dyrektor marketingu Fibaro.
Tak, jak najbardziej. Jeśli zainstalujemy urządzenia smart home i połączymy je z najbardziej energochłonnymi elementami naszego domu czy biura, to jesteśmy w stanie zoptymalizować zużycie energii. Na rynku dostępne są różne szacunki. Nasze wyliczenia pokazują, że w optymalnym przypadku możemy oszczędzić energii elektrycznej do 12 proc., a energii cieplnej nawet do 20 proc.
Tak, to główne cele inteligentnych rozwiązań. Pierwotnie te urządzenia miały ułatwiać życie, a także tworzyć systemy, które oszczędzą czas i pieniądze. Z czasem okazało się, że idealnie wpisują się w potrzebę proekologiczną. Dzięki technologii możemy lepiej zadbać o środowisko w którym żyjemy i zoptymalizować zużycie energii. Z jednej strony ratuje to naszą kieszeń, a z drugiej - wpływa na działania inicjowane z myślą o przyszłych pokoleniach. Wszystko, co robimy dzisiaj, ma wpływ na to, co będzie jutro i pojutrze.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Mamy świadomość jak ważne jest efektywne wykorzystanie wytwarzanej energii, nie tylko słonecznej, choć na niej możemy się teraz skupić. Faktycznie zaczęliśmy bliską współpracę z producentami i dystrybutorami fotowoltaicznymi, bo widzimy wielkie korzyści płynące z tej kooperacji. Najważniejsze z nich to te, z których korzysta tzw. użytkownik końcowy. Zauważyliśmy, że nasze rozwiązania idealnie uzupełniają proekologiczne systemy. Fotowoltaika cieszy się obecnie w Polsce bardzo dużą popularnością. W planach mamy wprowadzenie kolejnych funkcjonalności, pozwalających z poziomu aplikacji w telefonie, na kompleksowe zarządzanie swoim inteligentnym ekosystemem w domu.
Tak. Ponieważ magazynowanie energii nie będzie już opłacalne, należy tak przygotować nasze urządzenia, aby na bieżąco najbardziej efektywnie wykorzystywać wytworzoną energię. Tu smart home jest idealnym rozwiązaniem.