Inteligentne rozwiązania w służbie ekologii

O tym czy instalacja urządzeń smart w naszych domach i biurach może być działaniem proekologicznym  opowiada Joanna Sobkowiak, dyrektor marketingu Fibaro.

Autor: housemarket.pl 11 października 2021 16:28

W kontekście smart home zwykle mówimy o dwóch głównych korzyściach – wygodzie i bezpieczeństwie. Porozmawiajmy jednak  o ekologii. Czy instalacja urządzeń smart w naszych domach i biurach może być działaniem proekologicznym?

Tak, jak najbardziej. Jeśli zainstalujemy urządzenia smart home i połączymy je z najbardziej energochłonnymi elementami naszego domu czy biura, to jesteśmy w stanie zoptymalizować zużycie energii. Na rynku dostępne są różne szacunki. Nasze wyliczenia pokazują, że w optymalnym przypadku możemy oszczędzić energii elektrycznej do 12 proc., a energii cieplnej nawet do 20 proc.

Zatem ekologiczne korzyści z używania urządzeń smart home to głównie zmniejszenie zużycia energii. Dla użytkownika wiąże się to jeszcze z inną ważną kwestią, a mianowicie z oszczędnościami finansowymi.

Tak, to główne cele inteligentnych rozwiązań. Pierwotnie te urządzenia miały ułatwiać życie, a także tworzyć systemy, które oszczędzą czas i pieniądze. Z czasem okazało się, że idealnie wpisują się w potrzebę proekologiczną. Dzięki technologii możemy lepiej zadbać o środowisko w którym żyjemy i zoptymalizować zużycie energii. Z jednej strony ratuje to naszą kieszeń, a z drugiej - wpływa na działania inicjowane z myślą o przyszłych pokoleniach. Wszystko, co robimy dzisiaj, ma wpływ na to, co będzie jutro i pojutrze.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nice specjalizuje się w tworzeniu nie tylko pojedynczych urządzeń, ale także całych ekosystemów odpowiedzialnych za kontrolę wielu aspektów naszego domowego, czy biurowego życia. Ważne jest to, że systemy mogą współpracować z innym, jak choćby z instalacjami fotowoltaicznymi. Dzięki nim możecie stworzyć warunki, aby jak najskuteczniej wykorzystywać prąd wytwarzany w naszych przydomowych elektrowniach – co również jest ważne z punktu widzenia działań proekologicznych.

Mamy świadomość jak ważne jest efektywne wykorzystanie wytwarzanej energii, nie tylko słonecznej, choć na niej możemy się teraz skupić. Faktycznie zaczęliśmy bliską współpracę z producentami i dystrybutorami fotowoltaicznymi, bo widzimy wielkie korzyści płynące z tej kooperacji. Najważniejsze z nich to te, z których korzysta tzw. użytkownik końcowy. Zauważyliśmy, że nasze rozwiązania idealnie uzupełniają proekologiczne systemy. Fotowoltaika cieszy się obecnie w Polsce bardzo dużą popularnością. W planach mamy wprowadzenie kolejnych funkcjonalności, pozwalających z poziomu aplikacji w telefonie, na kompleksowe zarządzanie swoim inteligentnym ekosystemem w domu.

Wiemy, że od przyszłego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje zmiany w prawie, zakładające, że nadwyżki energii oddawane do sieci nie będą już magazynowane, jak to jest obecnie, ale sprzedawane. W przypadku niedoboru energii właściciel „przydomowej fotowoltaiki” będzie zmuszony ją dokupić. Czy urządzenia smart będą mogły nam w takim przypadku jakoś pomóc?

Tak. Ponieważ magazynowanie energii nie będzie już opłacalne, należy tak przygotować nasze urządzenia, aby na bieżąco najbardziej efektywnie wykorzystywać wytworzoną energię. Tu smart home jest idealnym rozwiązaniem.

W jaki sposób?

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych