Inwestorzy mogą zarobić na łódzkim rynku mieszkaniowym

Wśród wszystkich analizowanych miast, w Łodzi nadal sprzedaje się najtańsze mieszkania, mimo iż średnie ceny transakcyjne odnotowane tu w marcu należą do jednych z wyższych na przestrzeni ostatniego roku.

Autor: HouseMarket.pl 02 maja 2017 13:37

Miasto jest także atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, którzy kupując lokum pod wynajem po cenie rynkowej, mogą liczyć na zysk w wysokości 5,5 proc. w skali roku.

Niskie ceny sprzyjają inwestorom

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według raportu Metrohouse i Expandera, średnia cena transakcyjna mieszkania nabywanego w Łodzi w marcu wyniosła ponad 3700 zł za 1 mkw. i była jedną z wyższych cen na przestrzeni roku na łódzkim rynku. Nie zmienia to faktu, że ceny pozostają tu najniższe, biorąc pod uwagę inne miasta analizowane w raporcie.

– Łódź jest rynkiem, na którym działa dużo inwestorów. Bazując na obliczeniach Metrohouse, zakup mieszkania po cenie rynkowej przynosi tu średnią rentowność ok. 5,5 proc. w skali roku. Nie trzeba więc przekonywać, że jest to znacznie korzystniejsza inwestycja niż depozyty bankowe, których oprocentowanie rzadko przekracza obecnie 2 proc. – wylicza Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Łódzki rynek cechuje niewielka liczba dostępnych nowych mieszkań. W porównaniu do poprzedniego kwartału, w pierwszym kwartale 2017 r. ich liczba spadła dodatkowo o 14 proc.

Kupno mieszkania na kredyt

W tym roku nie można już wnioskować o dopłaty z MdM-u – środki wyczerpały się bowiem 6 kwietnia. Każdy, kto będzie chciał kupić mieszkanie przy wsparciu kredytu w najbliższym czasie, musi więc posiadać przynajmniej 10 proc. wkładu własnego. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. kupowanego w Łodzi po przeciętnej cenie, będzie to minimum ok. 18 600 zł.

Osoby, zainteresowane kupnem mieszkania na kredyt w Łodzi powinny przygotować się na to, że obecnie w części banków zauważalnie wydłużył się czas rozpatrywania wniosków kredytowych.

– W dużej mierze wynika to z tego, że nadal analizowana jest ogromna liczba wniosków o kredyty z dopłatą, które zostały złożone w marcu i na początku kwietnia. Ponadto rozpoczął się sezon na kredyty na budowę domu. Dlatego, jeżeli ktoś planuje zakup mieszkania czy domu z pomocą kredytu, nie powinien zwlekać ze złożeniem wniosku. W przeciwnym razie, może nie zdążyć uzyskać finansowania w złożonym terminie. Poza tym bardzo ważne jest, aby wnioski składać do kilku banków jednocześnie. Jeśli jeden bank wyda decyzję odmowną, to jest szansa, że inny nasz wniosek zaakceptuje. Dzięki temu nie stracimy tygodni na rozpoczęcie wszystkiego od początku – podpowiada Jarosław Sadowski, Expander.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych