Inwestorzy obierają na cel Trójmiasto

Mimo wzrostu średniej ceny transakcyjnej, chętnych na zakup lokalu w Gdańsku nie brakuje. W maju na trójmiejskim rynku mieszkaniowym można było obserwować wzmożony ruch inwestycyjny - wynika z raportu Metrohouse i Expandera.

Autor: Alicja Pietrowska 29 czerwca 2017 14:55

W maju na trójmiejskim rynku mieszkaniowym swą obecność wyraźnie zaznaczyli inwestorzy. - Spore grono klientów pochodzących z Polski południowej inwestuje w nadmorskie nieruchomości mieszkaniowe. To zrozumiałe, ponieważ w Trójmieście możliwy do osiągnięcia zysk z wynajmu wynosi więcej niż 10% w skali roku - zauważa Patryk Szczodrowski, z trójmiejskiego Metrohouse.

Najczęściej wybieranymi przez klientów mieszkaniami w tej chwili są lokale 2 i 3 pokojowe. Stale zwiększa się liczba osób kupujących mieszkania o większych metrażach z myślą o późniejszym podziale nieruchomości na kilka pokoi, które następnie przeznaczane są na wynajem . 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W stosunku do poprzednio analizowanego okresu, średnia cena transakcyjna mieszkań nabywanych w Gdyni spadła o ponad 3%. Kwota, jaką kupujący przeznaczali średnio na zakup lokalu w tym mieście w maju wynosiła blisko 300 tys. zł. Z zupełnie odwrotną sytuacją spotkali się nabywcy w Gdańsku, gdzie odnotowano wzrost cen (ponad 2%).

- Ceny w Trójmieście nieznacznie wzrastają. Te w zależności np. od lokalizacji mieszkania, a także innych parametrów są tak rozbieżne, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości w celach inwestycyjnych, warto zaufać właściwemu doradcy. Przykładowo, w dzielnicach Gdańska takich jak: Brzeźno, Stogi, Orunia Dolna i Górna lub Olszynka mieszkania można zakupić nawet w cenie 3 tys. zł za mkw., natomiast w rejonach cieszących się dużym zainteresowaniem, np. we Wrzeszczu, Oliwie czy Śródmieściu, cena przekracza zazwyczaj 6 tys. zł za mkw. Należy jednak zaznaczyć, że zwrot z inwestycji w droższym segmencie mieszkań(mimo droższej ceny mkw.), będzie zdecydowanie wyższy - dodaje Patryk Szczodrowski.

Ważną informacją, która może zainteresować osoby zamierzające w najbliższym czasie kupić  mieszkanie w Gdańsku jest to, że prawdopodobnie w sierpniu ponownie ruszy program „Mieszkanie dla Młodych”. W tegorocznej puli bowiem pozostało ok. 66 mln zł., które nie mogły być wykorzystane ze względu na obowiązujące wtedy przepisy, które teraz jednak mają zostać zmienione.  

- Niestety pieniędzy nie wystarczy na długo. Jeżeli zainteresowanie MdM-em będzie duże, w skrajnym przypadku środki mogą zostać wykorzystane w zaledwie kilka dni. Dlatego wszyscy chętni na nowe lokum, którzy spełniają warunki programu, powinni już zacząć przygotowania. Aby otrzymać dopłatę, cena nowego mieszkania w Gdańsku nie może jednak przekroczyć 5.229 zł za mkw., a w przypadku lokalu z rynku wtórnego 4.279 za mkw. - zaznacza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych