Inwestycja w mieszkanie. UOKiK przestrzega przed ryzykiem

Startuje ogólnopolska kampania społeczna UOKiK pod hasłem „Policz i nie przelicz się!”. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny ostrzega w niej przed ryzykiem utraty oszczędności i apeluje o rozważne podejmowanie decyzji inwestycyjnych i finansowych.

Autor: housemarket.pl 06 września 2021 12:03

Ryzyko wiąże się z każdą inwestycją. Jest tym większe, im wyższego oczekujesz zysku oraz im mniej przemyślane podejmujesz decyzje. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa i zwiększyć świadomość na ten temat, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zainicjował kampanię pod nazwą „Policz i nie przelicz się!”, która rozpoczyna się dziś. Ostrzega w niej przed ryzykiem utraty oszczędności i apeluje o rozsądne decyzje finansowe.

- Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza skłania konsumentów do zwiększonej aktywności inwestycyjnej. Niskie stopy procentowe zachęcają do zakupu nieruchomości na kredyt, a także do lokowania środków w akcje, obligacje korporacyjne, fundusze inwestycyjne czy inwestycje wysokiego ryzyka, np. kryptoaktywa. Tego typu decyzjom finansowym i inwestycyjnym towarzyszą bardzo realne ryzyka, o których jako konsumenci potrafimy zapominać, w szczególności gdy jesteśmy kuszeni rzekomo atrakcyjnymi ofertami. Stąd hasło kampanii - „Policz i nie przelicz się!”. Zanim zainwestujesz swoje oszczędności lub zaciągniesz wieloletnie zobowiązania finansowe przeanalizuj zagrożenia, uwzględnij zmianę warunków oraz Twojej sytuacji materialnej. Przeanalizuj wszystkie koszty, uwzględnij wzrost stóp referencyjnych oraz różne scenariusze, które mogą doprowadzić do spadku wartości Twojej lokaty kapitału. Następnie odpowiedz sobie na pytanie: ile możesz stracić, czy zachowasz płynność finansową i czy będziesz w stanie spłacać raty za parę lat - wyjaśnia Tomasz Chróstny.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spoty kampanii Prezesa UOKiK „Policz i nie przelicz się!” ostrzegają przed realną stratą zainwestowanych środków oraz zwracają uwagę na ryzyko braku możliwości spłaty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych, a także spadku wartości nieruchomości jako przedmiotu zabezpieczenia kredytu.

Inwestowanie

Zmiany poziomu inflacji, a także niskie oprocentowanie depozytów mogą skłaniać konsumentów do poszukiwania wyżej oprocentowanych form zarabiania i oszczędzania, takich jak giełda, fundusze inwestycyjne, obligacje korporacyjne czy też kryptoaktywa. Przed lokowaniem środków finansowych konsumenci powinni policzyć, ile pieniędzy przeznaczają na bieżącą konsumpcję oraz określić kapitał, jaki mogą przeznaczyć na inwestowanie. Nie bez znaczenia jest również ocena ryzyka i dywersyfikacja narzędzi, które mają pomnożyć nasze oszczędności.

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD OBCIĄŻY INWESTUJĄCYCH W MIESZKANIA 

- Najważniejsze jest zachowanie czujności przy wyborze przedmiotu inwestycji. Dziś wielu przedsiębiorców próbuje przekonywać konsumentów, że to właśnie dzięki współpracy z nimi będą mogli dobrze zarobić na inwestycji. Przestrzegamy konsumentów przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Każda inwestycja, szczególnie ta obiecująca atrakcyjny zysk przy rzekomo niewielkim ryzyku, jutro może przynieść realną stratę. Warto dokładnie policzyć, czy np. będziemy w stanie pogodzić się z tymczasowym spadkiem lub utratą oszczędności - informuje Tomasz Chróstny. 

Obawy konsumentów o spadek wartości ich oszczędności, a także niskie oprocentowanie kredytów, mogą skłaniać do inwestowania w nieruchomości. Prezes UOKiK zwraca uwagę, że takie inwestycje także mogą stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów.

- Myśląc o zakupie nieruchomości na kredyt, konsumenci muszą pamiętać, że w przyszłości ceny nieruchomości mogą się obniżyć, a stopy procentowe wzrosnąć. W efekcie raty kredytu będą o wiele wyższe, a wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu – może być niższa. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na postanowienia umowy kredytowej, określające kroki, jakie w takiej sytuacji może podjąć bank kredytujący zakup nieruchomości - informuje Tomasz Chróstny.

Decydując się na inwestycję w nieruchomość, należy zatem dokładnie przeanalizować nie tylko ofertę inwestycyjną, ale także własną sytuację finansową i możliwości w perspektywie kilku lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych