Inwestycje coraz droższe - rosną koszty i kredyty

Firmom budowlanym coraz trudniej realizować inwestycje. Galopujące ceny z dnia na dzień rewidują ich budżety – policzone kilka miesięcy temu koszty nijak mają się do dzisiejszych.

Autor: aw 10 czerwca 2022 09:21

  • Sytuacja na rynku inwestycji jest coraz trudniejsza.
  • Ceny surowców, ich dostępność, ceny paliwa, odpływ pracowników z Ukrainy, stopy procentowe kredytów rosną z dnia na dzień. 
  • Firmy, które już realizują inwestycje, bardzo narzekają na nieustabilizowany rynek kosztów.

Przykład z ostatnich dni: miasto planowało remonty dwóch ulic na Sikawie: Wiślickiej i Spartakusa. Kosztorys wykazał budżet na poziomie 5 mln zł. Tymczasem najtańsza oferta w przetargu na jedno tylko z tych zadań wyniosła ponad 9 mln. Obu inwestycji zrealizować się nie da.

Sytuacja na rynku jest tak niestabilna, że firmy proszą o przesunięcie terminów na składanie ofert do przetargów. Dzisiaj nie są w stanie skalkulować swoich kosztów, bo już jutro wyliczenia będą nieaktualne. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Firmy, które już realizują dla nas inwestycje, bardzo narzekają na nieustabilizowany rynek kosztów – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. – Nie ma właściwie projektu, którego wykonawca nie chciałby renegocjować umowy. Ramy tych negocjacji określają przepisy Prawa Zamówień Publicznych, a te nie pozwalają na każde ustępstwo wobec wykonawców, jakiego ci sobie zażyczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych