Izrael wybuduje ponad 4 tys. mieszkań na ziemiach palestyńskich

Władze Izraela w czwartek zatwierdziły budowę ponad 4 tysięcy mieszkań dla swoich osadników na palestyńskich ziemiach na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowała organizacja Peace Now, zajmująca się monitorowaniem izraelskiego osadnictwa w Palestynie.

Autor: Pap 13 maja 2022 10:12

Według organizacji to największy izraelski projekt osadniczy od czasu objęcia przez Joe Bidena prezydentury w USA. Peace Now podkreśla, że Biały Dom sprzeciwia się budowie nowych izraelskich osiedli na palestyńskich terenach, uznając je za przeszkodę dla jakiegokolwiek porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.

Ekspertka organizacji Hagit Ofran oświadczyła, że w najnowszym projekcie znalazło się 4427 nowych mieszkań dla żydowskich osadników.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Decyzja władz Izraela zapadła dzień po tym, jak izraelskie wojsko zburzyło co najmniej 18 budowli na Zachodnim Brzegu po decyzji Sądu Najwyższego w Tel Awiwie, zgodnie z którą około 1000 Palestyńczyków jest zmuszonych do opuszczenia obszaru wyznaczonego przez Izrael jako "strefę ostrzału".

Wyrok Sąd Najwyższego zapadł w zeszłym tygodniu i dotyczył nakazu wysiedlenia mieszkańców społeczności beduińskich z okręgu Masafer Jatta, gdzie ludzie ci mieszkają od dziesięcioleci. Sędziowie powołali się przy tym na decyzje wojskowe, zgodnie z którymi w latach 80. XX wieku ogłoszono ten obszar "strefą ostrzału".

B'Tselem, inna izraelska grupa walcząca o prawa Palestyńczyków, podała w komunikacie, że w środę straż graniczna i wojsko izraelskie zrównało z ziemią łącznie 18 budowli, w tym 12 budynków mieszkalnych w wioskach na wzgórzach na południe od miasta Hebron na Zachodnim Brzegu.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje obecnie około 400 tys. izraelskich osadników, a jeśli weźmie się pod uwagę Izraelczyków mieszkających w Jerozolimie Wschodniej, liczba ta wzrasta do 700 tys. Na ziemiach tych mieszka około 3 mln Palestyńczyków.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne. Przywoływana jest w tej sytuacji IV konwencja genewska, która zakazuje okupantowi przemieszczania swojej ludności cywilnej na terytorium okupowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych