Jak chcą mieszkać poznaniacy? Bez aut, ale za to z Paczkomatem na osiedlu

Aż 6 na 10 poznaniaków chciałoby mieszkać na osiedlu, na którym znajduje się Paczkomat, ponad połowę do zakupu mieszkania przekonałby ograniczony ruch samochodowy na jego terenie. Mieszkańcy Poznania doceniają także technologiczne rozwiązania. Co czwarty badany chciałby je mieć w swoim M, przede wszystkim mężczyźni oraz ludzie młodzi – wynika z badania przeprowadzonego przez Echo Investment.

Autor: housemarket.pl 24 listopada 2021 16:00

  • Poznaniacy preferują mieszkać na osiedlu z dostępem do paczkomatu.
  • Na drugim miejscu w hierarchii potrzeb mieszkańców znajduje się ograniczony ruch samochodowy.
  • Co czwarty poznaniak, wybierając osiedle, doceniłby oferowaną w ramach niego technologię Smart.

Zdaniem poznaniaków najważniejszym elementem nowoczesnego osiedla jest Paczkomat na jego terenie – odpowiedziało tak 60 proc. mieszkańców miasta. Takie rozwiązanie ma więcej zwolenniczek niż zwolenników – chce go 65 proc. kobiet i 54 proc. mężczyzn. Na drugim miejscu w hierarchii potrzeb mieszkańców znajduje się ograniczony ruch samochodowy na terenie osiedla – to ważne dla 51 proc. mieszkańców Poznania.

- Jeszcze do niedawna wybór Paczkomatu, jako niezbędnego atrybutu wymarzonego osiedla, mógłby zaskakiwać. Dziś jest to rozwiązanie, z którego korzysta większość Polaków. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, jako pierwszy deweloper w Polsce instalujemy Paczkomaty InPost na nowych inwestycjach mieszkaniowych. Już na etapie projektowania terenu wyznaczamy optymalne miejsca na te urządzenia, dzięki czemu możemy je skutecznie wkomponować w otoczenie, aby nie zakłócały ładu przestrzennego. Paczkomaty w naszych inwestycjach są ogólnodostępne. Korzystają z nich zarówno nasi klienci jak i okoliczni mieszkańcy, dlatego to udogodnienie idealnie wpisuje się w założenia projektu Wieży Jeżyce – osiedla otwartego dla wszystkich poznaniaków – mówi Kazimierz Monkiewicz, manager ds. CSR i CSV w Echo Investment.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mężczyźni mocniej niż kobiety stawiają na technologię

Co czwarty poznaniak, wybierając osiedle, doceniłby oferowaną w ramach niego technologię Smart, czyli system zarządzania inteligentnym mieszkaniem (27 proc.). Takie rozwiązanie jest szczególnie bliskie mężczyznom – docenił ją co trzeci ankietowany (35 proc. panów vs. 21 proc. pań). Mieszkańców nieco mniej przekonują ładowarki pojazdów elektrycznych (15 proc.) i dostęp do usługi carsharingu (7 proc.).

CZYTAJ TEŻ: TAK CHCĄ MIESZKAĆ POLACY

- W biurowcach inteligentne zarządzanie obiektem i różnymi parametrami to już standard. Ta technologia towarzyszy wielu pracownikom na co dzień, dlatego co czwarty poznaniak chętnie przeniósłby ją do domu. Chcemy sterować oświetleniem, grzejnikiem czy nawet zamkiem w drzwiach za pomocą komendy głosowej lub aplikacji na smartfonie, który zawsze mamy pod ręką. Te wszystkie udogodnienia będą dostępne w ramach systemu zarządzania inteligentnym domem Echo Smart, w który wyposażymy mieszkania w Wieży Jeżyce – dodaje Kazimierz Monkiewicz.

Młodzi chcą mieszkać nowocześnie

Carsharing to popularne rozwiązanie wśród młodych – na osiedlu chciałoby go mieć 15 proc. badanych w wieku 18-24 lat. Dla porównania: takiej opcji oczekuje tylko ok. 5-6 proc. badanych w pozostałych grupach wiekowych. Młodzi poznaniacy częściej idą z duchem czasów i wskazują na nowinki technologiczne – co trzecia osoba w wieku 18-34 lata zdecydowałaby się na inteligentne zarządzanie mieszkaniem, podczas gdy takiej odpowiedzi udzielił tylko co piąty ankietowany w wieku powyżej 55 lat.

Na inteligentne zarządzanie mieszkaniem składają się liczne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają lokatorom codzienne życie. Za pomocą komendy głosowej lub aplikacji mobilnej można m.in.: regulować jasność światła i wysokość temperatury czy sterować roletami okiennymi. Czujnik zalania i czujnik dymu wykryją każde potencjalne zagrożenie. W częściach wspólnych budynku także znajdują się innowacje, takie jak: zdalne odblokowywanie furtek i drzwi wejściowych oraz bezdotykowe przywoływanie windy, po zbliżeniu się do niej ze smartfonem.

Spośród wszystkich wymienionych w badaniu udogodnień, prawie co drugi (45 proc. ) mieszkaniec Poznania chciałby mieć na osiedlu fotowoltaikę oraz nawadnianie wodą deszczową terenów zielonych (44 proc.). Panele słoneczne na osiedlu bardziej doceniają mężczyźni niż kobiety (52 proc. vs. 40 proc.), podobnie w przypadku nawadniania deszczówką (48 vs. 41proc.). Ogródek społeczny wybrałoby 29 proc. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych