Jak chcemy mieszkać w 2017 roku?

Polacy chcą mieszkać bardzo nowocześnie w pobliżu historycznej zabudowy. Ośmiu na dziesięciu badanych wybiera na swoje wymarzone mieszkanie awangardowy i supernowoczesny apartament w zabytkowym otoczeniu.

Autor: HouseMarket.pl 23 grudnia 2016 09:24

Wyniki sondy ulicznej przeprowadzonej wśród mieszkańców Krakowa i Warszawy potwierdzają, że bardzo cenimy widoki stanowiące dziedzictwo narodowe i równocześnie stawiamy na najnowsze rozwiązania architektoniczne oraz funkcjonalność.

- Najbardziej magiczne zakątki stolicy to historia i starodawna zabudowa, ale razem z żoną zdecydowaliśmy się kupić nowe mieszkanie od dewelopera. Wokół piękne kamienice, ale nas zachwyciły jasne przestrzenie z ogromnymi oknami – zdradził Michał z Warszawy, właściciel niewielkiej drukarni w Śródmieściu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Moje idealne mieszkanie to bardzo nowoczesny budynek, ale nie wyobrażam sobie życia bez widoków ważnych dla każdego Polaka, a zwłaszcza mieszkańca Krakowa. Chciałabym podziwiać historyczne budowle przez okno każdego dnia – powiedziała Katarzyna, studentka zakochana w atmosferze miasta.

Twórca projektu nowoczesnych apartamentów Park Avenue Apartments, które powstały w sercu Krakowa i przyciągają do Dębnik elity podkreśla, że była stolica Polski z jej wyjątkową zabudową stanowi wielkie wyzwanie dla architekta, ale funkcjonalność jest zawsze na pierwszym planie.

- Staraliśmy się by każde mieszkanie miało z okien widok na pięknie skomponowany park, by kontakt i dialog z bezpośrednim sąsiedztwem wyznaczały pewną jakość. Im mamy wyżej mieszkanie tym lepiej, możemy podziwiać panoramę Krakowa, w tym zabytkową tkankę Starego Miasta z Wawelem - wyjaśnia Borys Czarakcziew architekt QPP Grupy Projektowej. - Przy tworzeniu nowoczesnego projektu, który ma wpisywać się w historyczną zabudowę okolicy trzeba wpasować się w miejsce, by skala i rozplanowanie budynku komponowały się z resztą otoczenia. W innym wypadku tworzymy agresywny dysonans, który będzie niemile przyjmowany – tłumaczy.

Przeniesienie atmosfery miasta na nowoczesny projekt nie jest łatwym zadaniem. Każdy nowy budynek na styku z historycznym weryfikowany jest przez konserwatora zabytków, ale kontynuacja przy zachowaniu nowoczesnych środków wyznacza nową jakość, której - jak wskazują wyniki przeprowadzonej przez agencję magnifiCo sondy - poszukują klienci.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych