Jak cieszyć się bezproblemowym najmem?

Sezon akademicki w pełni. Powoli opada gorączka na rynku najmu, a studenci zadomawiają się w wynajmowanych mieszkaniach. To właśnie teraz warto zadbać o zbudowanie dobrych relacji z właścicielem mieszkania, tak aby cieszyć się bezproblemowym najmem przez cały rok.

Autor: HouseMarket.pl 18 listopada 2016 11:38

Co zrobić, aby uniknąć zatargów z właścicielem mieszkania? Oto pięć porad.

Poznaj oczekiwania właściciela

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Im wcześniej, tym lepiej. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych zatargów i ewentualnych nieporozumień już na samym początku najmu.

- O najważniejsze kwestie zapytaj jeszcze przed podpisaniem umowy. Należą do nich: sposób i termin płatności, czas trwania umowy, warunki wypowiedzenia. Zawsze zawieraj umowę w formie pisemnej - mówi Sławek Muturi, założyciel firmy Mzuri oraz autor książki „Poradnik dla najemczyń i najemców. Jak zapewnić sobie bezproblemowy najem. 100+ pytań i odpowiedzi”.

Pamiętaj, że właściciel też ma obowiązki

Odbierając mieszkanie i wprowadzając się do niego pamiętaj, że właściciel też ma obowiązki. Przede wszystkim powinien przekazać lokal bezpieczny dla przebywających w nim osób. Oznacza to, że po jego stronie leży utrzymanie sprawności wszystkich instalacji (elektrycznej, gazowej, hydraulicznej itd.), a także naprawa awarii. Warto, aby takie zapisy znalazły się w umowie.

Odpowiednio się komunikuj

Już na etapie podpisywania umowy ustal z właścicielem mieszkania odpowiadającą formę komunikacji. Ważne, aby odpowiednie zapisy znalazły się w umowie wraz z danymi kontaktowymi. Zazwyczaj jest to numer telefonu oraz adres e-mail. W przypadkach nagłych i niespodziewanych (np. awarie) kontaktuj się z właścicielem telefonicznie, by mógł od razu zareagować. Ustalenia podsumuj jednak pisemnie (w formie maila bądź sms), aby były one potwierdzone.

Oczekuj współpracy

- Jeśli właściciel mieszkania nie reperuje zgłoszonej usterki bądź nie odpowiada na próby kontaktu, masz prawo wyznaczyć mu ostateczny termin naprawy. Najlepiej jeśli wyślesz do niego maila z nieprzekraczalnym wezwaniem do usunięcia awarii – mówi Sławek Muturi. Warto przypomnieć, że to jego obowiązek, a awarie związane z jakąkolwiek instalacją są często niebezpieczne. Jeśli właściciel poważnie i profesjonalnie podchodzi do wynajmu, zajmie się tym od razu.

Informuj z wyprzedzeniem

Co zrobić jeśli właścicielowi zdarzyło się bez uprzedzenia wejść do mieszkania, które wynajmujesz, a ty wyraźnie sobie tego nie życzysz? Polskie prawo określa, że sytuacja taka jest usprawiedliwiona w przypadku awarii bądź szkody, a z tobą nie można się skontaktować. Na taką okoliczność również warto się ubezpieczyć i z wyprzedzeniem poinformować właściciela z kim kontaktować się jeśli nie jesteś dostępny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych