Jak czytać plany mieszkań?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Warto więc wybierać rozważnie i zwrócić uwagę na wszystkie czynniki, które pozwolą nam wygodnie mieszkać i cieszyć się wymarzonymi czterema kątami. W odpowiednim wyborze pomoże nam dokładne przestudiowanie planu mieszkania – na co zatem zwrócić uwagę i jak odczytywać zaznaczone na nim symbole?

Autor: HouseMarket.pl 30 listopada 2016 15:36

Większość osób szukających wymarzonego mieszkania chce, by odpowiadało ono ich osobistym, często zmieniającym się z biegiem lat potrzebom i dało się do nich łatwo dostosowywać. Kupując mieszkanie dobrze jest wziąć pod uwagę, że być może kiedyś będziemy chcieli zmienić funkcję poszczególnych pomieszczeń. Tak się dzieje np. kiedy w domu pojawiają się nowi domownicy. Możemy też za jakiś czas zechcieć połączyć kuchnię z salonem, wydzielić garderobę albo stworzyć ciche miejsce do pracy.

Im więcej informacji zgromadzimy o mieszkaniu na samym początku, tym proces urządzania się w nowym lokum będzie przyjemniejszy. Kiedy już określimy odpowiednią dla nas lokalizację osiedla, warto zwrócić uwagę na kwestie, nie dla wszystkich oczywiste, ale znaczenie których podkreślają specjaliści – na ile mieszkanie da się łatwo przebudować poprzez przestawienie ścian działowych, na które strony świata wychodzą okna, czy w razie potrzeby będziemy mogli zmienić położenie kuchni i łazienki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Żeby móc odpowiedzieć sobie na te pytania, warto uważnie przestudiować plan mieszkania dołączony do oferty dewelopera. Karta  mieszkania, nazywana także planem budowlanym lub architektonicznym, to podstawowy i najważniejszy dokument pokazujący nam, co tak naprawdę kryje się w murach naszego potencjalnego przyszłego domu.

Nawet najlepiej sporządzony plan nie będzie zbyt pomocny, jeśli nie umiemy odczytać symboli i oznaczeń, które są na nim umieszczone. Co zatem znaczą?

Elementarz kupującego

Na początku warto poznać oznaczenie ścian nośnych, czyli tych, na których opiera się cała konstrukcja budynku. Ściany nośne są przede wszystkim grubsze niż pozostałe i dlatego na planach oznacza się je najczęściej grubą kreską i wypełnia kreską ukośną. Pozostałe ściany to ściany działowe – można je dowolnie przestawiać lub nawet usuwać.

Linią przerywaną na planie zaznaczone są belki nośne czyli tzw. podciągi. Belki nośne widać poniżej płaszczyzny sufitu i warto dopytać dewelopera o wysokość tego występu.

Kolejnym kluczowym oznaczeniem są te dotyczące kanałów wentylacyjnych i kanalizacyjnych. To do nich muszą przylegać kuchnia i łazienka. Kanały wentylacyjne oznaczone są symbolem ukośnie przekreślonego kwadratu lub prostokąta.

Ważnym punktem są także okna i drzwi – wymiar okien podany jest w kółku: na przykład wpisane w okrąg liczby 90/120 oznaczają, że okno ma szerokość 90 cm i wysokość 120 cm. Przy oznaczeniu okien możemy spotkać także symbole L i P oznaczające, czy dane okno otwiera się na prawą (P) czy lewą (L) stronę.

Strony świata, na które wychodzą poszczególne pomieszczenia naszego potencjalnego mieszkania można poznać odczytując zamieszczone nad planem oznaczenie przypominające kompas (północ oznaczona jest literą N).

Jeśli na planie mieszkania pojawiają się jakieś dodatkowe oznaczenia, których znaczenie nie jest dla nas jasne, warto o każde z nich zapytać sprzedawcę.

- Chcemy, by nasi klienci od samego początku wiedzieli o swoim przyszłym mieszkaniu to, co wiedzą o nim inżynierowie i projektanci. Robimy wszystko, by plany naszych mieszkań były jak najbardziej dokładne. Przy ich tworzeniu stawiamy na jak najlepszą komunikację, podział na strefę dzienną i nocną  oraz ergonomię pomieszczeń – mówi Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży, członek zarządu J.W. Construction Holding. - Wystarczy wejść na stronę naszej nowej inwestycji, osiedla Bliska Wola, by przekonać się jak wygląda zaprojektowane przez nas mieszkania. Oferujemy dodatkowe usługi takie jak: wykończenie mieszkań, czy możliwość konsultacji z architektem wnętrz – klienci naszej firmy już na etapie zakupu mogą zlecić wszystkie ewentualne przeróbki lub konkretną aranżację pomieszczeń.

Zakup mieszkania może być wspaniałą przygodą zakończoną happy endem. Jak w każdej podróży przyda nam się dobra mapa i kompas. Profesjonalnie sporządzony plan mieszkania nadaje się do tej roli idealnie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych