Jak deweloperzy sobie radzą ze wstrzymanym MdM-em?

Spore grono deweloperów, którzy posiadają inwestycje już zrealizowane, deklaruje możliwość zakupu własnego M z MdM-em i chęć poczekania na środki z rządowego wsparcia do stycznia 2018 roku.

Autor: HouseMarket.pl 01 lutego 2017 11:04

Z początkiem lutego Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych na rok 2017. Pozostała do wykorzystania pierwsza pula środków na 2018. Czy i ona zniknie w błyskawicznym tempie? Deweloperzy odpowiadają.

Program Mieszkanie dla Młodych, realizowany od 2014 roku, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Przypomnijmy, w 2014 roku wykorzystano 34,5 proc., a w 2015 - 72,8 proc. przeznaczonych środków na dofinansowanie zakupu pierwszego M.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Zainteresowanie programem MDM rozwijało się w czasie, a nowelizacje poszerzyły krąg chętnych. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła, MdM znika w bardzo szybkim tempie – zauważa Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom. W trakcie obowiązywania programu dokonano w nim poprawek. Wprowadzone zmiany dotyczyły przede wszystkim możliwości zakupu mieszkania z rynku wtórnego, wcześniejszego posiadania nieruchomości oraz większych korzyści dla rodzin wielodzietnych. Pieniądze przeznaczone na ten rok, tj. 746 mln zł wyczerpały się wraz z końcem stycznia.

Deweloperzy się nie boją

– Program MdM praktycznie od początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety w zeszłym roku przyjmowanie wniosków na bieżący rok skończyło się w marcu, a w tym roku praktycznie już w styczniu – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex.

Z dniem 1 lutego Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, że tegoroczny limit środków MdM został zamrożony. Wykorzystano bowiem fundusze przeznaczone na rok 2017. Taka informacja wśród wielu deweloperów nie powoduje niepokoju.

– Zakończenie przyjmowania wniosków w ramach MdM nie budzi wśród nas obaw. Klienci Nowych Ogrodów to głównie osoby, które nie korzystają z państwowego wsparcia. Większość posiada zgromadzone środki na wkład własny lub zakup finalizuje gotówkowo – podkreśla Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. Ponadto, na rynku jest też wiele inwestycji, których termin oddania przypada na następny rok.

– Nasze inwestycje, zarówno Aleja Bukowa, jak i Aleja Wiśniowa, zostaną zrealizowane w 2018 roku, dlatego osoby chcące kupić dom w ramach MdM, bez przeszkód mogą skorzystać z państwowego dofinansowania. Tu sytuacja jest stabilniejsza, w pierwszej puli środków na 2018 pozostało ponad 240 mln zł – zaznacza Weronika Potarzycka z biura sprzedaży Planetbud Developement.

Wszyscy zdążą skorzystać

W podobnej sytuacji znajduje się również NCS-Bud realizujący inwestycję w podpoznańskim Luboniu. – Jesteśmy spokojni o to, że wszyscy chętni klienci zdążą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w styczniu 2018, bowiem klucze do mieszkań będziemy przekazywać w połowie następnego roku – dodaje Jarosław Szkopek, przedstawiciel inwestora Wschodnia 19. Z państwowego wsparcia na 2018 rok już korzystają klienci Młyna nad Cybiną, ponieważ tu również inwestycja zakończy się w następnym roku.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych