Jak długo jeszcze potrwa hossa?

Korzystna sytuacja na rynku mieszkań to układ naczyń powiązanych. Zarówno kupujący, jak i sprzedający nie mogą na razie narzekać.

Autor: InfoWire 16 września 2016 10:47

Polacy chcą kupować mieszkania, a deweloperzy odnotowują kolejny, 11-procentowy, wzrost sprzedaży. Sprzyjające okoliczności są jednak raczej chwilowe i mogą zmienić się już w przyszłym roku.

Coraz więcej osób podejmuje decyzję o kupnie mieszkania. Obecnie gospodarkę napędzają kolejne zmiany prawne, które w przyszłości mogą wyhamować rynek nieruchomości. Dlatego wielu z nas decyduje się na zakup lokalu właśnie teraz, aby zdążyć z otrzymaniem pomocy z programu "Mieszkanie dla młodych" (MdM) czy też przed podniesieniem wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Widzimy duży ruch inwestycyjny. Ponad 60 proc. transakcji na rynku nieruchomości odbywa się z udziałem gotówki. Oznacza to, że Polacy obawiają się trzymać środki na lokatach czy powierzać je funduszom, a wolą inwestować w zakup mieszkań - mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

- Od nowego roku sytuacja może ulec zmianie. Kupujący muszą przygotować się na zwiększenie wkładu własnego do 20 proc., co będzie sporym utrudnieniem, szczególnie dla młodych. Brakujące pieniądze da się uzupełnić środkami uzyskanymi z programu MdM, ale będzie to możliwe tylko do 2018 r. - zauważa rozmówca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych