Jak dobrać okna tarasowe, by zmniejszyć zużycie energii?

Energooszczędne okna i drzwi tarasowe nie tylko chronią przed ucieczką ciepła, ale również zapewniają optymalne doświetlenie wnętrz i umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do dogrzania pomieszczeń. Podpowiadamy, jak właściwie dobrać i rozplanować przeszklenia, by poprawić bilans energetyczny domu.

Autor: housemarket.pl 12 marca 2021 12:53

Obecnie dużą wagę przywiązuje się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Od tego roku zaczęły obowiązywać zaostrzone wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej. Jednym z elementów, który może w znacznej mierze przyczynić się do ograniczenia ilości energii zużywanej w domu, są okna i drzwi tarasowe.

- Na to, czy budynek będzie spełniał odpowiedni standard energetyczny, ma wpływ m.in. rodzaj zastosowanych okien i drzwi tarasowych, sposób ich zamontowania oraz usytuowanie względem stron świata. Wysoki stopień termoizolacyjności stolarki i prawidłowo wykonany montaż pozwalają zminimalizować straty ciepła. Poziom pasywnych zysków energii z promieniowania słonecznego zależy natomiast od właściwego doboru rozmiaru i rozmieszczenia przeszkleń - mówi Marcin Tomczyński, pełnomocnik zarządu ds. montażu i rozwoju produktu Vetrex.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Odpowiednie parametry stolarki

Podstawowy parametr, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie stolarki, to współczynnik Uw określający izolacyjność termiczną całego okna. Informuje on, ile ciepła przenika na zewnątrz. Obecnie okna fasadowe i drzwi tarasowe montowane w nowo budowanych i modernizowanych domach mają mieć współczynnik Uw nie wyższy niż 0,9 W/(m²·K). Na rynku jest szeroki wybór stolarki o jeszcze lepszych parametrach. Dla przykładu współczynnik Uw dla modelu LUM’UP Vetrex wynosi 0,8 W/(m²·K), a okno V82 Vetrex ma Uw o wartości 0,77 W/(m²·K). Istotna jest również klasa przepuszczalności powietrza, którą wyraża się cyframi od 1 do 4. Mówi ona, w jakim stopniu stolarka chroni przed niekontrolowanymi przewiewami. Do domu jednorodzinnego lub mieszkania najlepsze będą produkty w najwyższej, czwartej klasie.

Poziom termoizolacyjności okien i drzwi tarasowych zależy od ich konstrukcji. Modele energooszczędne wyposaża się w szyby zespolone złożone z trzech tafli szkła. Dla poprawy efektywności energetycznej stosuje się również szkło niskoemisyjne, wypełnienie przestrzeni międzyszybowej argonem i ciepłe ramki dystansowe. Na izolacyjność termiczną ram duży wpływ ma ich głębokość. Właściwą szczelność zapewniają natomiast wysokiej klasy okucia oraz potrójny system uszczelek.

Przy wyborze okien i drzwi tarasowych warto też uwzględnić współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g oraz współczynnik przepuszczalności światła Lt. Podaje się je jako wartość procentową. Ten pierwszy wskazuje, ile ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego przedostanie się przez szyby do wnętrza domu. Im jest on wyższy, tym większe pasywne zyski energii. W modelach wyposażonych w pakiety 3-szybowe współczynnik g nie powinien być niższy niż 45%. Współczynnik Lt pokazuje, jaka część światła słonecznego jest przepuszczana przez szyby. Lepsze doświetlenie pomieszczeń przekłada się na mniejsze zużycie prądu. Przyjmuje się, że współczynnik Lt powinien mieć wartość powyżej 70 proc.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych