Jak dobrze mieszkać? Archicom szuka odpowiedzi

Archicom, wrocławski deweloper od ponad 35 lat realizujący inwestycje mieszkaniowe i biurowe, opublikował pierwszy numer rynkowego barometru pt.: „Dobrze mieszkać”.

Autor: Housemarket.pl 08 listopada 2021 15:22

  • Publikacja udziela odpowiedzi na powtarzające się coraz częściej pytania o wybór dobrego miejsca do życia oraz najbardziej funkcjonalnego układu mieszkania.
  • Autorzy raportu dzielą się w nim swoją wiedzą w oparciu o wieloletnie doświadczenie oraz wyniki badań na temat warunków mieszkaniowych w największych polskich miastach.

Archicom postanowił zatem zapytać wybraną grupę Polaków, jakie są ich oczekiwania odnośnie nowych nieruchomości i jak można wpisać je w społeczność danego miasta. Osiągnięte rezultaty badań pomogą deweloperowi w dalszej realizacji swojej filozofii i tworzeniu nowych miejsc, które stawiają człowieka i jego rozwój na pierwszym miejscu oraz wyznaczą nowe standardy zamieszkiwania.

Jak mieszkamy?

Raport Archicomu pokazuje, że mieszkanie przeciętnej polskiej rodziny ma trzy pokoje i mieści się najczęściej w przedziale od 50 do 69 mkw. Niewielu z nas posiada dostęp do dużych powierzchni – przynajmniej czterema pokojami oraz powierzchnią ponad 70 mkw. dysponuje jedynie co piąty badany. Na tle europejskim nie prezentujemy się tutaj nadzwyczajnie, może to być zatem jedna z przyczyn, dla których większość z nas nie czuje się dobrze we własnych czterech ścianach i zastanawia się nad ich zmianą na większą nieruchomość.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Chcieliśmy sprawdzić nie tylko, jak Polacy oceniają swoje warunki mieszkaniowe, ale także jak bardzo skłonni są do zmiany mieszkania. Okazuje się, że tylko 17 proc. nie rozważa możliwości przeprowadzki w perspektywie kilku najbliższych lat. Może to świadczyć o relatywnie niskim stopniu przywiązania do mieszkania  - mówi Agnieszka Zamojska - Sroka, dyrektor marketingu w Archicomie. 

Choć jeszcze dwa lata temu deweloperzy najchętniej budowali mieszkania dwupokojowe, teraz w ofercie na rynku wrocławskim zdecydowane przeważają mieszkania trzypokojowe. Co piąte z nich jest częścią inwestycji Archicomu.

- Obserwujemy jak na przestrzeni ostatnich lat zmienia się oczekiwany standard życia Polaków. Jako deweloper mamy duży wpływ na to, jakiej jakości tkanka miejska powstaje i pozostaje w przestrzeni – zaznacza Agnieszka Zamojska – Sroka.

Jak chcielibyśmy mieszkać?

Choć Polacy są generalnie zadowoleni z komfortu swoich mieszkań, to czas lockdownu pokazał, że przy zakupie nowej nieruchomości ważniejsze są dla nas inne czynniki niż dotychczas. Raport Archicomu dowodzi, że równie ważne co wnętrze mieszkania stało się dla nas jego bezpośrednie otoczenie.

Wysoki standard do życia stanowi dla nas teraz bezpośredni kontakt z przyrodą oraz spokój, jaki daje nam obcowanie z zielenią. Objawia się to także w wyborze układu mieszkania – wybierając swoje mieszkanie, kierujemy się chociażby obecnością balkonu, który stał się dla nas nieomal dodatkowym pomieszczeniem przeznaczonym do relaksu. Te i inne wymagania Polaków co do infrastruktury osiedla, udogodnień w najbliższej okolicy oraz co dokładnie oznacza dla nas „dobre miejsce do życia” omawiane są szczegółowo w wynikach badań.

Czym jest mieszkanie funkcjonalne?

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych