Jak działa system ogrzewania z inteligentnym sterowaniem?housemarket.pl - 10 czerwca 2020 14:00


Inteligentne domy cieszą się coraz większą popularnością. Ich wiodącą zaletą jest wykorzystanie systemu, który kontroluje pracę niemal dowolnych urządzeń w domu czy mieszkaniu. Oferuje on maksymalnie uproszczoną obsługę urządzeń - sam wybiera rozwiązanie optymalne zarówno pod względem komfortu, jak i kosztów eksploatacyjnych. System ten wykorzystano także w kotle kondensacyjnym.

Kotły kondensacyjne reprezentują nowoczesną technikę grzewczą - ich efektywna praca pozwala na znaczne oszczędności paliwa, a co za tym idzie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. To rozwiązanie cechuje się także niską emisją zanieczyszczeń. Innowacyjne kotły kondensacyjne znajdą zastosowanie zarówno w mieszkaniu, jak i domu o nieco większej powierzchni. Co zyskują ich użytkownicy?

• Optymalną sprawność energetyczną sięgającą 98 proc. (109 proc. w stosunku do wartości opałowej).
• Mniejsze zużycie paliwa nawet o 30 proc. w porównaniu ze starymi kotłami.
• Niskie koszty inwestycji.
• Niski poziom hałasu.
• Wysoki poziom bezpieczeństwa (zamknięta komora spalania).
• Możliwości elastycznej rozbudowy np. o kolektory słoneczne, pompy ciepła, zasobniki i regulatory.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Aplikacja mobilna do sterowania kotłem kondensacyjnym

Według raportu UKE z telefonu komórkowego korzysta 93,1 proc. Polaków, a przeszło 72,7 proc. respondentów deklaruje korzystanie z internetu. Stworzenie aplikacji SensoAPP do zdalnego nadzoru pracy systemu grzewczego przez internet stało się więc naturalnym krokiem w stronę podwyższenia komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa właścicieli instalacji grzewczych. Użytkownicy aplikacji mają pełną kontrolę nad pracą systemu grzewczego praktycznie bez przerwy - niemal z każdego miejsca na świecie.

- Aplikacja na smartfony umożliwia dogodne, bo zdalne nastawienie komfortowej temperatury. Za jej pomocą można również sprawdzić aktualny stan instalacji, a także prowadzić jej diagnostykę. Aplikacja SensoAPP będąca częścią gazowego kotła kondensacyjnego ecoTEC exclusive posiada wiele dogodnych i praktycznych funkcji, m.in. informowanie o stanie instalacji grzewczej czy aktualnym zużyciu energii. Aplikacja mobilna jest czytelna, przejrzysta i prosta w obsłudze, tak by każdy użytkownik mógł korzystać z niej w sposób intuicyjny. Aplikację można pobrać na smartfony lub tablety z systemem IOS oraz Android - wskazuje Artur Gmochowski, doradca techniczny Vaillant.

Samodzielne sterowanie urządzeniem grzewczym zwiększa jego wydajność - umożliwia proste wyregulowanie ciepła w instalacji grzewczej. Pozwala uniknąć efektu niedogrzania bądź przegrzania któregoś z pomieszczeń w domu. Energia jest dzięki temu wykorzystywana najbardziej wydajnie, co finalnie niesie za sobą oszczędności finansowe.

Inteligentny kocioł kondensacyjny

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne ograniczają emisję gazów, a także koszty produkcji energii bez zmniejszania komfortu domowników. Rozwiązania stosowane we współczesnych kotłach, takie jak automatyczny system analizy procesu spalania, pozwalają na stałą kontrolę jakości pracy urządzenia grzewczego.

- Na inteligentny system grzewczy składa się wiele innowacyjnych rozwiązań. Nowa automatyka, która została zastosowana w gazowym kotle kondensacyjnym ecoTEC exclusive, wykorzystuje pomiar prądu jonizacji za pomocą elektrody kontrolnej. Dzięki tej technologii użytkownicy urządzeń grzewczych nie muszą obawiać się różnic w jakości dostarczanego gazu - wskazuje Artur Gmochowski.

Inteligentny system grzewczy pozwala na kontrolowanie pracy urządzenia za pomocą nowoczesnego panelu, którego obsługa nie wymaga wiedzy eksperckiej. Panel ten jest wyposażony w innowacyjny interfejs i charakteryzuje się atrakcyjnym wizualnie designem. Może więc być zainstalowany w niemal każdej części domu. Nowoczesne wyświetlacze tekstowe, na których pojawiają się czytelne komunikaty, to szybki i prosty sposób na zarządzanie pracą urządzenia grzewczego. Dokonanie nastaw w panelu staje się łatwiejsze dzięki odpowiedziom na szereg pytań kontrolnych, które są generowane przez system.

- Elementem inteligentnych systemów ogrzewania są również regulatory pozwalające na automatyczną kontrolę pracy urządzenia, w zależności od temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu. Poza oszczędnościami energii klienci oczekują przede wszystkim łatwej obsługi i dopasowania do nich. Z myślą o tym opracowaliśmy nową generację regulatorów systemowych - regulator pogodowy SensoCOMFORT oraz pokojowy SensoHOME. Regulatory te umożliwiają indywidualną adaptację systemu grzewczego do stylu życia i rytmu dnia mieszkańców. Oba rodzaje regulatorów współpracują z dedykowaną systemowi aplikacją mobilną - wskazuje Artur Gmochowski.

Dotychczasowe urządzenie grzewcze w parze z systemowymi regulatorami można także w łatwy sposób modernizować - po przyłączeniu pompy ciepła powstaje instalacja hybrydowa.

Gazowy kocioł kondensacyjny z inteligentnym systemem sterowania dedykowany jest wszystkim, którzy cenią nowoczesne rozwiązania technologiczne idące w parze z ochroną środowiska oraz zapewniające codzienny komfort i wygodę.