Jak inwestuje się w polskie nieruchomości mieszkaniowe?

Kto kupuje najwięcej mieszkań w Europie? Najnowsze badania Eurostatu wskazują, że to domena Polaków. Największym zainteresowaniem wśród nich cieszą się lokale z rynku pierwotnego, na znaczeniu zyskują także nieruchomości luksusowe. Wysoki poziom sprzedaży mieszkań w Polsce utrzymuje się m.in. dzięki inwestycjom obcokrajowców.

Autor: RE/MAX 28 czerwca 2017 15:15

Rynek nieruchomości w Polsce rośnie w siłę. Coraz częściej inwestujemy w duże mieszkania o podwyższonym standardzie – ten trend jest widoczny zarówno wśród Polaków, jak i obcokrajowców inwestujących w nieruchomości w Polsce.

Polacy stawiają na rynek pierwotny

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polacy najchętniej inwestują w mieszkania na rynku pierwotnym – wskazują na to najnowsze badania Eurostatu oraz raport opublikowany przez TNS. Według danych, popyt na takie mieszkania jest na rodzimym rynku ponad 50 proc. wyższy niż wynosi średnia europejska. Polacy doceniają nowe mieszkania, głównie dlatego, że mogą je zaaranżować według własnego pomysłu. Dodatkowym atutem dla potencjalnych nabywców jest nowoczesny wygląd, dostęp do terenów zielonych oraz infrastruktury miejskiej. Dowodem na rosnące zainteresowanie tego typu nieruchomościami jest m.in. fakt, że w ubiegłym roku niemal połowa kapitału przeznaczonego na zakup mieszkań trafiła do rąk deweloperów.

– Na rynku dostępnych jest coraz więcej mieszkań z rynku pierwotnego. Zainteresowane są nimi zarówno osoby, które chcą kupić własne mieszkanie, jak i te inwestujące w lokal na wynajem. Tylko na początku roku rozpoczęto budowę blisko 14 tys. mieszkań, czyli o 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2016 roku – komentuje Agata Stradomska z RE/MAX Polska, części globalnej sieci nieruchomości RE/MAX.

Nieruchomości luksusowe

Apartamentowce i mieszkania w historycznych kamienicach już od kilku lat znajdują się na celowniku najbogatszych Polaków. Prognozuje się, że to dzięki nim w ciągu najbliższych 3 lat rynek nieruchomości luksusowych wzrośnie o ok. 20 proc. i osiągnie wartość 1,5 mld zł. Największy udział w tych wynikach mają mieć, według ekspertów, nieruchomości warszawskie, jednak należy także wspomnieć o dużej roli apartamentów w Krakowie, Sopocie czy we Wrocławiu. Polacy coraz częściej decydują się także na nieruchomości określane mianem „second-home”.

– Dobra luksusowe są dostępne dla ograniczonej liczby osób. Nie bez powodu transakcje obejmujące najbardziej prestiżowe apartamenty stanowią zaledwie 1 proc. wszystkich przeprowadzanych operacji kupna i sprzedaży. Głównym powodem niskiej dostępności luksusowych nieruchomości jest ich cena, która w przypadku tego segmentu zaczyna się od 1 mln zł – komentuje Agata Stradomska z RE/MAX Polska. Istnieje również szereg innych kryteriów, które decydują o przyporządkowaniu nieruchomości do grupy ekskluzywnych. Według ostatniego raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” opracowanego przez KPMG, wśród wspomnianych czynników warto wyróżnić: atrakcyjną lokalizację, nieszablonową architekturę, a także dostęp do miejsc wypoczynku czy całodobowej ochrony. Warto pamiętać, że pomimo tego, iż w Polsce wartość rynku nieruchomości stale rośnie, to daleko nam do mieszkań kupowanych na zachodzie. Przykładem jest chociażby wartość najdroższych inwestycji – najdroższy apartament w Polsce można kupić za 5 mln euro (Kraków), natomiast na świecie za 300 mln euro (Monako).

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych