Jak nie popełnić błędów przy wynajmie mieszkania?

Liczba ofert nieruchomości przeznaczonych do wynajmu powiększa się z każdym dniem. Garsoniery, mieszkania, apartamenty, a nawet penthouse’y, domy i wille z basenem - znaleźć możemy dosłownie każdy rodzaj nieruchomości. Są jednak kwestie, które skutecznie odstraszą nawet najbardziej zmotywowanego najemcę. Jak nie popełnić dyskredytującego błędu już na samym początku naszego wyścigu?

Autor: HouseMarket.pl 12 października 2016 15:03

Jeśli właścicielowi mieszkania zależy nam na tym, aby nieruchomość wypadła w oczach zainteresowanych jej najmem jak najlepiej - warto na początku poświęcić nieco więcej czasu na przygotowanie porządnej i kompletnej oferty, oraz na to, by pozytywne wrażenie nie zniknęło zaraz po przekroczeniu progu naszej nieruchomości. Prezentujemy cztery czynniki, które mają istotny wpływ na atrakcyjność oferty najmu.

1. Pierwsze wrażenie na podstawie zdjęć

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dołączenie do ogłoszenia wyraźnych i dobrych jakościowo zdjęć to podstawa sukcesu. Niemal wszyscy przeglądający serwisy ogłoszeniowe deklarują, że nie zwracają uwagi na oferty pozbawione fotografii z wnętrza nieruchomości. Nie wystarczy jednak chwycić za aparat bądź telefon komórkowy i “na oślep” wykonać kilku zdjęć. - Przede wszystkim przed sfotografowaniem naszej nieruchomości, należy ją odpowiednio przygotować - mówi Bartosz Ciosek, ekspert biura nieruchomości NowodworskiEstates.

Co to oznacza? Przede wszystkim posprzątanie wnętrza. Należy usunąć wszystkie prywatne rzeczy, takie jak ramki ze zdjęciami czy kosmetyki, aby oglądający nie poczuł się przytłoczony wielością rzeczy widocznych na zdjęciu i - jednocześnie - by mógł łatwiej wyobrazić sobie siebie w roli najemcy tegoż lokalu. Usuńmy też zniszczone, zbędne meble, które od dawna już nie spełniają swojej roli. - Warto także zainwestować w drobne elementy dekoracyjne, które z jednej strony - nie nadwyrężą naszego budżetu, a z drugiej - sprawią, że wnętrze ożyje i stanie się bardziej przytulne - wyjaśnia ekspert NowodworskiEstates. Mogą być to świeże owoce w półmiskach, kwiaty, a także poduszki ozdobne czy koc przełożony przez oparcie fotela. Każda z tych drobnych rzeczy sprawi, że nieruchomość przykuje wzrok poszukującego na dłużej.

2. Jak dobrze mieć sąsiada

Nie da się ukryć - warto znać swoich sąsiadów i żyć z nimi w zgodzie. - Jeśli nawet mieszkanie spełniać będzie wszystkie warunki przyszłego najemcy, to nasze starania mogą przynieść znikome efekty, gdy okaże się, że szum przebiegającej w pobliżu ulicy czy hałas dobiegający z mieszkania obok będą nie do zaakceptowania przez nowych lokatorów - zaznacza Bartosz Ciosek.

Wiele o mieszkańcach mówi także wygląd klatki schodowej czy podwórka wewnątrz osiedla. Minusem dla niektórych może okazać się też właściciel nieruchomości, który mieszka w pobliżu. - Dla niektórych osób może to oznaczać niższy komfort i mniejsze poczucie prywatności - tłumaczy ekspert NowodworskiEstates. Nie jest to jednak jednoznaczne ze złymi intencjami najemcy.

3. Płać i płacz

Opłaty za czynsz i media to koszta, które, oprócz odstępnego dla wynajmującego, musi pokryć najemca. Zdarza się jednak, że ich wysokość znacznie przekracza liczby podane przy podpisywaniu umowy, a kilkaset złotych przeznaczane co miesiąc na opłaty za gaz czy prąd w celu ogrzewania nieruchomości, poważnie uszczupla budżet najemców. - Aby zapobiec nieporozumieniom na tym tle, najlepiej przedstawić przyszłym najemcom kilka rachunków z sezonu grzewczego i, dla przykładu, jeden z miesięcy letnich - podpowiada Bartosz Ciosek. Zyskując wiedzę o faktycznych wysokościach rachunków najemcy będą w stanie bardziej świadomie podjąć decyzję o tym, czy stać ich na najem naszego lokalu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych