Jak oszczędnie wybrać mieszkanie?

Zakup mieszkania zazwyczaj wiąże się z koniecznością dużego wkładu finansowego, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to jedynie początek kosztów związanych z jego nabyciem. Po pracach wykończeniowych i aranżacji wnętrza na nowego właściciela czekają opłaty wynikające z użytkowania lokalu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby nie narazić się na zbyt duże płatności?

Autor: HouseMarket.pl 10 maja 2017 12:16

Przyszły właściciel mieszkania powinien przede wszystkim zapoznać się z comiesięcznymi opłatami, które będzie musiał uiszczać w postaci czynszu oraz zaliczek na media, kosztu wywozu śmieci czy monitoringu. Może się bowiem okazać, że zakup taniego mieszkania będzie jednak dużym obciążeniem finansowym przez wysokie, cykliczne opłaty.

- Warto zwrócić również uwagę na status prawny lokalu. Obiekty, które posiadają własność gruntu są obłożone podatkiem od nieruchomości gruntowych, na które roczna stawka wynosi jedynie 83gr/mkw., a w przypadku użytkowania wieczystego należy każdego roku ponosić opłatę w wysokości 1 proc. wartości gruntu, która może kilkudziesięciokrotnie przekraczać wysokość podatku od nieruchomości. Posiadamy własność gruntu w naszej inwestycji przy ul. Ogrodowej 65 w Warszawie – wyjaśnia Marlena Rejczak, kierownik sprzedaży firmy RealCo Property Investment and Development.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolejnym ważnym czynnikiem jest standard mieszkania. Często rodzaj zastosowanych w nim instalacji może wpłynąć na późniejsze koszty eksploatacji:

W kamienicy przy ul. Ogrodowej 65 w Warszawie mieszkania są oddawane w standardzie, który obniża koszty wykończenia, z dobrym i przemyślanym rozmieszczeniem nowych instalacji.

- Ogromnym plusem dla naszych klientów jest fakt, że w lokalach zainstalowano okna o niskim współczynniku przenikalności termicznej, które dodatkowo zmniejszają koszty eksploatacyjne. Na wszystkich klatkach schodowych zainstalowano energooszczędne oświetlenie LED – mówi Marlena Rejczak, kierownik sprzedaży w firmie RealCo.

Przyszli kupujący powinni również zwrócić uwagę na jakość instalacji. Nowoczesny węzeł cieplny, spełniający aktualne normy i przepisy może dopasować temperaturę ogrzewania do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Dzięki temu optymalizowane jest zużycie ciepła i oszczędza się pieniądze właścicieli. Dodatkowo, grube mury mogą wykorzystywać naturalną akumulację cieplną materiałów oraz poprawiać akustykę mieszkań. Na Ogrodowej 65 ich grubość dochodzi nawet do 60 cm.

Odpowiednie położenie, np. blisko pracy czy placówek usługowych, pozwoli dodatkowo zaoszczędzić pieniądze. Warto wybierać dobre lokalizacje blisko centrum, jeśli w przyszłości mieszkanie ma służyć jako inwestycja pod wynajem. Mamy wtedy pewność, że znajdzie się ona z zainteresowaniem wynajmujących.

Kupujący cenią lokalizację, która umożliwia im nie tylko szybki dojazd do pracy, ale również pozwala w pełni korzystać z rozrywek oferowanych przez tętniące życiem serce miasta. Ludzie chętnie wybierają mieszkania blisko centrum z dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

- Przykładowo, Ogrodowa 65 jest położona na granicy Woli i Śródmieścia, a do ścisłego centrum można się dostać w 12 minut. Stanowi doskonałą okazję dla inwestorów, bowiem lokalizacja przekładana się na ceny wynajmu – w tej kamienicy wahają się one w okolicach 3 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe – dodaje Marlena Rejczak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych