Jak przygotować dom na nadejście zimy

Listopad jest ostatnim momentem, w którym należy zatroszczyć się o otoczenie domu przed nadejściem zimy. Choć w pierwszej kolejności na myśl nasuwa nam się taras i ogród, to w tym okresie nie możemy pominąć najistotniejszych elementów, takich jak dach oraz orynnowanie.

Autor: HouseMarket.pl 07 listopada 2016 14:03

To właśnie rynny są najbardziej narażone na niespodziewany atak zimy. Jeśli do tej pory nie znaleźliśmy czasu, aby poświęcić uwagę systemowi orynnowania – to jest to ostatni moment, w którym należy zatroszczyć się o jego drożność. Nie ma tutaj znaczenia czy rynny zabezpieczone zostały siatką ochronną.

- Każdorazowo należy sprawdzić, czy wewnątrz nie osadził się nadmiar kurzu lub pył. Zbierające się w rynnach zabrudzenia mogą stanowić barierę dla swobodnego przepływu wody opadowej lub roztopowej. Ten element należy dokładnie oczyścić z liści, igliwia czy pozostałości po ptakach. Podczas takiego przeglądu należy również sprawdzić rury spustowe – mówi Magdalena Gardyła, specjalista ds. rozwoju produktu i jakości w Galeco.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do przeprowadzenia tej czynności można wykorzystać wąż ogrodowy. Tym samym będziemy mieć pewność, że spływająca woda nie napotyka na przeszkody. - Podczas tej czynności możemy także zweryfikować czy system rynnowy jest szczelny w miejscach połączeniach elementów. Dużym ułatwieniem pracy dla inwestorów będzie także rewizja, dzięki otwieranej klapie i wewnętrznie umieszczonej kratce, na której zbierają się liście, w łatwy i szybki sposób można oczyścić rurę spustową – podpowiada ekspertka.

Zabezpieczenie przed śniegiem

Śnieg jest dużym zagrożeniem dla systemu rynnowego. Szczególnie jeśli dom posiada dach stromy, którego nachylenie wynosi powyżej 30 stopni. Wówczas istnieje obawa o samoczynne zsuwanie się mas śniegowych. Obecność np. dachówek ceramicznych dodatkowo sprzyja takim zjawiskom. Jak zatem ochronić rynny przed taką śniegową zaspą?

- Odpowiednio wcześnie należy zaopatrzyć dach w płotki przeciwśniegowe. Wystarczy zamontować je w odległości ok. 0,5 m od krawędzi dachu, aby mogły zatrzymać zsuwający się śnieg, który już w formie roztopionej trafi do systemu rynnowego, a ten swobodnie go odprowadzi – dodaje Magdalena Gardyła z Galeco.

Płotki śniegowe to jedno. Warto zadbać o sam system rynnowy. Niskie temperatury w nocy i wyższe w dzień sprawiają, że śnieg na przemian topi się i zamarza. Poprzez takie zjawiska bardzo łatwo tworzą się zatory lodowe w pionie spustowym i poziomie rynnowym. Brak drożności finalnie może doprowadzić do przelewania się wody przez krawędź orynnowania, a tym samym powstawania niebezpiecznych dla przechodniów sopli i zacieków lodowych. Aby uniknąć takich zagrożeń należy zabezpieczyć rynny kablami grzewczymi.

- W naszej ofercie od niedawna dostępny jest kompletny system kabli grzejnych SelfTec®PRO. Jego celem jest skuteczne zapobieganie gromadzeniu się we wnętrzu rynien i rur spustowych śniegu i lodu, co tym samym nie dopuszcza do powstawaniu sopli oraz zacieków na elewacji budynku – tłumaczy ekspert z Galeco.

To rozwiązanie praktyczne i zarazem uniwersalne, ponieważ ten konkretny rodzaj kabli może być stosowany w systemach PVC, STAL, STAL 2 i Galeco Bezokapowy. Wykonując wszystkie powyższe kroki i zabezpieczenia możemy mieć pewność, że zima nie okaże się zaskoczeniem dla naszej nieruchomości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych