Jak przyspieszyć procedurę uzyskania kredytu

Starania o kredyt hipoteczny zwykle trwają około miesiąca, ale czasami przeciągają się nawet do ponad trzech. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wnioskodawca nie może czekać tak długo.

Autor: HouseMarket.pl 22 listopada 2016 13:06

Szybkość jest bardzo ważna np. w przypadku osób, które na początku przyszłego roku będą chciały skorzystać z dopłat wypłacanych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Aby na początku przyszłego roku szybko uzyskać kredyt z dopłatą warto już teraz rozpocząć przygotowania. Przede wszystkim należy znaleźć mieszkanie spełniające wymogi programu MdM.

Następnym krokiem jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej i poziomu wymaganego wkładu własnego w tych bankach, które udzielają kredytów w ramach MdM. Część z nich od przyszłego roku będzie wymagała aż 20 proc. wkładu własnego, a w wielu przypadkach dopłata wyniesie tylko 10 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Porównaj oferty

Najlepiej, abyśmy jeszcze w tym roku porównali dostępne oferty, tak aby na początku przyszłego roku być gotowym do złożenia wniosku. Porównań najlepiej dokonywać na podstawie łącznego kosztu zobowiązania. Składają się na niego prowizja, odsetki i różnego rodzaju opłaty np. składki ubezpieczeniowe czy prowizje związane z produktami dodatkowymi, takimi jak ROR lub karta kredytowa.

– Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Nawet niewielka różnica pomiędzy produktami w perspektywie tak długiego okresu może wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść. Przykładowo, tylko w ciągu pierwszych 5 lat spłaty łączna suma, którą zapłacimy w przypadku najtańszej oferty może być o ok. 15 tys. zł niższa niż przy wyborze najdroższej – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Zadbaj o zdolność kredytową

Jednym z warunków uzyskania kredytu jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Zależy ona od wielu czynników, m.in. wysokości naszych dochodów, czy wielkości posiadanych już zobowiązań. Większości z nich zapewne nie uda nam się już poprawić do końca roku. Zdążymy jednak ograniczyć swoje zobowiązania.

– Jeśli po wstępnym badaniu zdolności kredytowej okaże się, że banki nie chcą przyznać nam takiej kwoty jakiej potrzebujemy, zrezygnujmy z części posiadanych już produktów kredytowych. Dla przykładu możemy wypowiedzieć umowę debetu w rachunku, czy spłacić przed terminem pożyczkę gotówkową. Dzięki temu wzrośnie kwota kredytu hipotecznego, jaką będziemy mogli uzyskać – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Należy też dodać, że zdolność kredytowa bardzo różni się w poszczególnych bankach. Czasami zamiast rezygnacji z posiadanych już zobowiązań wystarczy zmienić bank, w którym będziemy wnioskować o kredyt hipoteczny.

Zadbaj o dokumentację

Informacje dotyczące finansów są dokładnie badane przez bank, dlatego postarajmy się jak najwcześniej uzyskać niezbędne dokumenty, np. zaświadczenie od pracodawcy, czy wyciągi bankowe. Podczas procedury kredytowej bank będzie analizował również dokumenty dotyczące nabywanej nieruchomości. Ważne jest m.in. to, czy lokal kupujemy od dewelopera, czy z rynku wtórnego lub budujemy samodzielnie dom. W każdym przypadku lista formalności będzie inna, jednak część dokumentów możemy uzyskać wcześniej.

– Ważne jest też, aby dokument potwierdzający naszą tożsamość (zwykle dowód osobisty) nie utracił ważności – przypomina Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Jeśli tak się stanie  niezbędne będzie wyrobienie nowego, co może zająć nawet kilka tygodni. Dlatego najlepiej już teraz to sprawdzić, a jeśli ważność zbliża się do końca, najlepiej jak najszybciej postarać się o jego wymianę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych