Jak się przygotować się do Mieszkania Plus?

Nowy program mieszkaniowy Mieszkanie Plus ruszy najprawdopodobniej za dwa lata, ale już dziś możemy podjąć pewne kroki, by przygotować się do skorzystania z niego.

Autor: HouseMarket.pl 29 września 2016 10:49

W 2018 r. zakończy się program Mieszkanie dla Młodych. Zastąpi go Mieszkanie Plus. Choć do tej pory nie przedstawiono ostatecznego kształtu tego projektu, rząd przyjął już założenia programu. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego wyjaśniają, czego będzie dotyczyć nowa formuła i jak możemy przygotować się do skorzystania z tej propozycji.

Gromadzenie kapitału wymaga zarówno czasu, jak i systematyczności. Niestety, jak wynika z danych Avivy, aż 29 proc. Polaków deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności, a 11 proc. przyznaje, że nie przekraczają one 1 tys. zł. Tymczasem zakup mieszkania czy jego remont wymagają znacznych nakładów finansowych. Dotyczy to również osób zaciągających w tym celu kredyt hipoteczny, które muszą dysponować odpowiednim wkładem własnym. Z pomocą może przyjść właśnie program Mieszkanie Plus. Jednym z jego założeń jest stworzenie tzw. Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Autorzy projektu chcą zachęcić Polaków do wpłacania wybranych sum na specjalnie rachunki oszczędnościowe, które będą zwolnione z tzw. podatku Belki. Dodatkowo, po określonym okresie oszczędzania będziemy mogli liczyć na premię pieniężną. Pozyskane w ten sposób środki, beneficjenci będą mogli przeznaczyć na cele remontowe, budowlane lub zakup nieruchomości – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFDF, Notus Doradcy Finansowi.

Tani wynajem

Kolejnym celem nowego programu mieszkaniowego jest budowa atrakcyjnych cenowo lokali na wynajem. Starać się o nie będzie mógł każdy, bez względu na dochody, czy miejsce zameldowania.

– Z podanych do tej pory informacji wynika jednak, że zostaną wprowadzone odpowiednie kryteria wpływające na kolejność przyznawania lokali. Prawdopodobnie zostanie stworzony system punktacji i to od niego będzie zależało, czy zainteresowani znajdą się na początku, czy na końcu kolejki. Niestety nie wiadomo, za co konkretnie będą przyznawane punkty. Pewne jest to, że priorytetowo potraktowane zostaną rodziny wielodzietne, które mają za duże dochody, by starać się o lokal komunalny, ale zbyt małe, żeby uzyskać kredyt hipoteczny. Dodatkowo, nie przewiduje się ograniczeń ze względu na wiek wnioskodawcy, czy rejon zamieszkania, np. mieszkaniec Katowic będzie mógł starać się o lokum w województwie pomorskim – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFDF, Aspiro.

Stawka czynszu, proponowana przez państwo, miałaby wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Miesięczne opłaty, z jakimi będą musieli liczyć się najmujący mieszkanie o powierzchni 50 mkw., wyniosą od 500 zł do 1 tys. zł plus zużyte media. Pomysłodawcy projektu uwzględnili również możliwość dojścia do własności.

Stanie się tak, jeżeli przed zawarciem umowy zadeklarujemy, że chcemy po upływie 30 lat, zostać prawnymi właścicielami nieruchomości. Będzie to oznaczało jednak podwyżkę czynszu o 20 proc. w stosunku do zaproponowanych stawek.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych