Jak stworzyć nawierzchnię biologicznie czynną

Nawierzchnie utwardzone to niezbędny element otoczenia domu. Podjazdy, ścieżki i ogrodowe alejki pozwalają na wygodne poruszanie się, chronią otaczającą roślinność przed zniszczeniem, ale też porządkują i dekorują przestrzeń.

Autor: HouseMarket.pl 09 grudnia 2016 14:54

Zastosowanie materiałów nawierzchniowych na całym terenie lub na zbyt dużej jego części może wpływać na ekosystem, zmniejszając wilgotność gleby i utrudniając wzrost roślin. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich działek, na których chce się stworzyć podjazd, taras czy ścieżkę. Rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie funkcjonalność, a jednocześnie mają na względzie środowisko, jest nawierzchnia biologicznie czynna, która umożliwia odprowadzanie wody bezpośrednio do gleby. W jej stworzeniu pomoże zastosowanie proekologicznych materiałów.

- Szczególnie godne polecenia są specjalne płyty betonowe i kostki brukowe, których kształt pozwala na uzyskanie wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami. Miejsca te można obsadzić trawą lub wypełnić grysem - podpowiada Kamil Drewczyński, specjalista firmy Libet. - Część produktów wyposażona jest w specjalne, duże odstępniki, dzięki którym w trakcie układania łatwo zachować szeroki, równy odstęp miedzy jedną a drugą kostką - dodaje ekspert.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ekologiczne propozycje

Decydując się na nawierzchnię proekologiczną, nie musimy rezygnować z walorów estetycznych. Troska o środowisko naturalne zyskuje na popularności, dlatego w ofercie producentów materiałów budowlanych znajdziemy specjalne linie produktowe, które wpisują się w ten trend. WyrobyLibet z grupy ECO to płyty i kostki brukowe, pozwalające uzyskać od 6 do 36% powierzchni biologicznie czynnej. Jednocześnie spełniają one restrykcyjne normy środowiskowe zarówno na etapie produkcji, jak i podczas użytkowania.

Warto podkreślić, że posiadają certyfikat Instytutu Ochrony Środowiska. Co ważne, łączą funkcjonalność z nowoczesnym, wysmakowanym designem. Doskonałym tego przykładem jest płyta Stream Line, której niebanalny ażurowy kształt, inspirowany linią meandrującej rzeki, umożliwia układanie efektownych ścieżek i podjazdów, a monochromatyczna antracytowa barwa dodaje aranżacji rys nowoczesności.

Równie ciekawe kompozycje można uzyskać za pomocą kostki Iberia. Na uwagę zasługują też: kwadratowa płyta Vertigo i prostokątna Vertigo Lungo. Stworzone z ich pomocą odstępy tworzą linie proste, które można wypełnić np. grysem, uzyskując tym samym ciekawy efekt dekoracyjny. Dzięki produktom ECO dbałość o najbliższe otoczenie nabiera zupełnie nowego, designerskiego wymiaru.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych