Jak szukać nowego mieszkania?

Z raportu przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że Polacy przy zakupie mieszkania najchętniej sugerują się stronami internetowymi deweloperów i agencji nieruchomości.

Autor: HouseMarket.pl 04 października 2016 16:40

Odpowiednio 53 proc. i 39 proc. respondentów wybierało właśnie te opcje. Mały jest natomiast odsetek ludzi, którzy korzystają z ogłoszeń zawartych w gazetach – to już tylko 16 proc. ankietowanych.

 Liczy się budżet

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Wśród mieszkańców pięciu większych miast Polski, to cena odgrywa największą rolę przy zakupie nieruchomości. – Aktualnie stawki na rynku mieszkaniowym utrzymują się na stabilnym poziomie. To dobry okres dla planujących zakup własnego lokum – uspokaja Jakub Orski, doradca sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom. Mniejsze znaczenie ma piętro, na którym znajdować się będzie przyszłe mieszkanie. Obecnie cichobieżne windy są standardem obowiązującym nawet w niskich zabudowach. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi i starszych osób.

Po ustaleniu maksymalnej kwoty, jaką możemy przeznaczyć na zakup nieruchomości, zmniejszy się lista ofert nas interesujących. Najlepiej będzie przygotować sobie spis inwestycji znajdujących się w zakresie naszych możliwości. Ważne jest, aby ustalić kryteria wyboru. Dla jednych decydujący będzie rozkład pomieszczeń, dla innych wygląd okolicy, kolejni skupią się na odległości do miejsc pracy czy szkół. Nadanie odpowiedniej wagi wszystkim tym czynnikom pozwoli wyselekcjonować kilka najciekawszych ofert.

Następnie przychodzi czas na osobiste sprawdzenie warunków, w jakich przyjdzie nam mieszkać. W tym celu najlepiej będzie udać się w miejsce inwestycji, zapoznać się z okolicą, zweryfikować poziom hałasu oraz określić czas potrzebny na dojazd do pracy i szkoły o różnych porach dnia. Warto też zasięgnąć opinii okolicznych mieszkańców, a jeśli to możliwe – właścicieli mieszkań w inwestycji, którą bierzemy pod uwagę. W tym wypadku pomocny będzie zarówno Internet, jak i spotkania na osiedlu.

Prospekt informacyjny inwestycji

Wybranie jednej z opcji to czas, kiedy trzeba doprecyzować wszystkie szczegóły, które będą miały wpływ na późniejsze korzystanie z mieszkania. W tym celu, gdy wyrazimy chęć podpisania umowy deweloperskiej, dobrze będzie uzyskać prospekt informacyjny inwestycji. W dokumencie tym wyszczególnione będą między innymi wiadomości dotyczące statusu prawnego działki, planu zagospodarowania sąsiadujących posesji, zezwoleń, a także doświadczenia dewelopera.

Prospekt zwykle podzielony jest na dwie części: ogólną i indywidualną. Pierwsza jest określeniem informacji wspólnych dla wszystkich mieszkań z inwestycji, druga natomiast traktuje o konkretnym lokalu. Określenie standardu wykończenia pozwala ustalić, jaki budżet jest potrzebny na urządzenie mieszkania. Co istotne, sama forma dokumentu jest ustalona ustawowo.

Przeniesienie własności lokalu

Wraz z prospektem informacyjnym dostaniemy również wzór umowy deweloperskiej. Najważniejszy zapis tego dokumentu traktuje o przeniesieniu prawa własności lokalu w wyznaczonym momencie. Przed podpisaniem umowy przestudiujmy uważnie treść.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych