Jak wybrać dekorację okienną?

Czekamy na wiosnę i długie, słoneczne dni, którymi będziemy się rozkoszować. Na szczęście mamy jeszcze chwilę, by móc dobrze się do niej przygotować i zadbać o odpowiednie dekoracje okienne, które pozwolą nam regulować ilość światła słonecznego w naszym domu. Dzięki temu z prawdziwą przyjemnością będziemy mogli spędzać w nim czas. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Autor: housemarket.pl 25 lutego 2021 12:34

Po pierwsze: funkcja

Rolety i zasłony kojarzą nam się przede wszystkim z zasłanianiem okien dla zachowania jak największej prywatności. Nie jest to jednak jedyna funkcja , jaką pełnią. Dekoracje okienne mogą także chronić nas przed słońcem i, co ważne, dekorować okno oraz podkreślać charakter wnętrza. Szukając idealnej aranżacji okiennej, powinniśmy się najpierw zastanowić, która z tych funkcji jest dla nas najważniejsza oraz czy warunki techniczne pozwolą nam na zastosowanie odpowiedniego rozwiązania dekoracyjnego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na zachowaniu prywatności oraz ochronie przed spojrzeniami sąsiadów często najbardziej zależy mieszkańcom bloków oraz domów w gęstej zabudowa mieszkaniowej. Pomagają nam w tym firanki, które zarówno w swojej klasycznej formie, jak również uszyte w formie rolety rzymskiej, skutecznie zasłonią szybę, nie zaciemniając przy tym pomieszczenia. Dzięki nim wnętrze może zyskać bardziej domowy, przytulny charakter. Pamiętajmy jednak, że często same firanki nie spełnią potrzeb mieszkańców, szczególnie wieczorem. Z tego powodu warto połączyć je z zaciemniającymi roletami z tkanin zasłonowych, stosując mechanizm do podwójnej rolety rzymskiej SEMI automatic firmy Marcin Dekor. Za pomocą jednego łańcuszka sterujemy obiema roletami: firanową oraz zasłonową. Innym rozwiązaniem są tez dwufunkcyjne rolety typu 3D czy Dzień &Noc.

Coraz chętniej decydujemy się na zakup rolet 3D. Są one alternatywą dla bardzo lubianych przez architektów żaluzji drewnianych czy aluminiowych. Zasada ich działania jest dokładnie taka sama jak żaluzji, jednak wykonano je z delikatnej, materiałowej tkaniny. Dzięki poprzecznym, tekstylnym, zaciemniającym pasom możemy regulować ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia . Podobną funkcję posiadają rolety dzień&noc, które będą chronić wnętrze zarówno przed spojrzeniami z zewnątrz, jak i przed światłem. W jaki sposób? Do rolet dzień&noc zastosowano tkaninę w pasy, przy czym jeden pas to transparentna tkanina przepuszczająca światło a drugi to tkanina zaciemniająca. Dopasowując sposób ułożenia pasów, regulujemy stopień zaciemnienia wnętrza. W ciągu dnia transparentna roleta delikatnie przysłania wnętrze, natomiast wieczorem przesuwamy pasy i zasłaniamy okno, ciesząc się komfortem i poczuciem prywatności mimo zapalonego światła.

Bardzo ważnym elementem, często weryfikującym rodzaj dekoracji okiennej, jest wysokość nadproża nam oknem. Jeśli wynosi poniżej 20 cm niestety mało prawdopodobne jest, abyśmy bezkolizyjnie mogli zamontować nad nim rolety rzymskie czy żaluzje drewniane, ponieważ po podniesieniu zajmą one zdecydowanie więcej miejsca i utrudnią otwieranie okna. Natomiast rolety typu roll-up, dzień&noc oraz 3D po zwinięciu bez problemu pomieszczą się nawet na niewielkiej przestrzeni – 10 cm wystarczy. Możemy również wszystkie te systemy roletowe zamontować na skrzydle okna. Warto wspomnieć, że dekoracja okna dachowego nie stanowi już problemu, bo w ofercie Marcin Dekor znajdziemy szereg rozwiązań dedykowanych właśnie do okien dachowych.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych