Jak wybrać gotowy projektu domu?

Przy wyborze gotowego projektu domu decydujące znaczenie ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wpływa on na: wysokość budynku, ilość kondygnacji, dozwolone materiały i kształt dachu.

Autor: HouseMarket.pl 30 września 2016 11:59

Koniecznie sprawdź, czy Twoja działka jest objęta wytycznymi tego dokumentu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek, np. dodatkowych kosztów związanych z przeróbką projektu.

 Projekt domu na twoją kieszeń

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Budowa to kosztowna inwestycja, dlatego jeśli masz okazję zoptymalizowania jej kosztów już na etapie wyboru projektu – koniecznie to zrób. Warto wiedzieć, że:

- każdy dodatkowy narożnik podwyższa koszty – najtańsza bryła budynku to po prostu czworokąt

- im więcej materiałów potrzeba, tym więcej płacisz – projekt domu z dużym tarasem, gzymsami i oryginalnym dachem przekłada się na konkretną ilość materiałów budowlanych, za które zapłacisz

- prace podziemne kosztują – brak piwnicy lub jedynie częściowe podpiwniczenie pozwoli na spore oszczędności.

 Działka a projekt domu

Sporo ograniczeń prawnych dotyczy tego, jak przyszły dom będzie ustawiony względem sąsiedniej działki budowlanej. Jeśli ściana domu, na której znajdują się okna lub drzwi, jest zwrócona w stronę granicy sąsiedniej działki budowlanej, to dozwolona odległość budynku od niej nie może być mniejsza niż 4 m.

Warto również pamiętać o minimalnej odległości domu od frontu działki, czyli tzw. nieprzekraczalnej linii zabudowy. W zależności od ustaleń prawnych odległość ta może wynieść od 4 do nawet 10 m. Istotne jest też usytuowanie domu względem stron świata – im lepiej doświetlona strefa dzienna, tym lepszy komfort mieszkania, oraz niższe koszty eksploatacji budynku.

Kształt dachu i projekt domu

Należy pamiętać przede wszystkim o:

- warunkach pogodowych – jeśli Twoja działka znajduje się na otwartej przestrzeni narażonej na silne podmuchy wiatru lub w miejscu, w którym występują bardzo mocne jesienne i zimowe opady, wybierz projekt z dachem stromym

- ograniczeniach prawnych – niekiedy projekty oryginalnych dachów, np. dachy wielospadowe, kolebkowe, pulpitowe mogą wejść w konflikt z ustaleniami MPZP

- funkcjach poddasza – chcesz urządzić pokój na poddaszu? A może zależy Ci tylko na tym, żeby zrobić z niego schowek? Wszystko to musisz przewidzieć na etapie wyboru projektu.

 Projekt domu z podpiwniczeniem czy bez?

Tu decydujące znaczenie ma działka. Jeśli dom powstaje na terenie, który jest regularnie zalewany lub podmokły, zdecydowanie należy zrezygnować z piwnicy, stworzy ona bowiem zagrożenie dla całej konstrukcji budynku.

W podpiwniczenie warto zainwestować wówczas, gdy działka jest mała i ograniczenia prawne uniemożliwiają wykorzystanie w pełni przestrzeni. Prawo budowlane nie reguluje odległości piwnicy od granic sąsiedniej działki, dzięki czemu funkcjonalną przestrzeń utraconą na powierzchni można odzyskać pod ziemią.

Dom dla pary czy rodziny?

Dom musi być przede wszystkim dostosowany do liczby domowników, a to wpływa na: powierzchnię domu, liczbę kondygnacji, typ pomieszczeń. Dla wielodzietnej rodziny dobrym rozwiązaniem okaże się przestronny, ale i tani projekt domu dwupiętrowego. Za to para, która jeszcze zastanawia się nad dziećmi, może śmiało zdecydować się na dom z jedną kondygnacją, ale z opcją rozbudowy poddasza.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych