Jak wybrać materiał na ściany?

Decyzja o wyborze materiału, z którego będą wznoszone ściany budynku, to jedno kluczowych zagadnień przy budowie domu. Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

Autor: HouseMarket.pl 11 kwietnia 2017 14:03

Podstawową kwestią jest dobór materiałów odpowiednich dla danego typu przegrody, z dodatkowym ukierunkowaniem się na zestaw cech materiałowych, na których najbardziej zależy inwestorom (materiały dostępne na rynku różnią się miedzy sobą swoimi czołowymi zaletami).

Ściany zewnętrzne i nośne

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dokonywanie wyboru rozpoczyna się zwykle od produktów przeznaczonych do wznoszenia ścian zewnętrznych i nośnych. To te dwa typy przegród stanowią bowiem kluczowy element konstrukcji budynku i barierę chroniącą przed otoczeniem. Muszą więc być zbudowane z wyrobów charakteryzujących się wysoką trwałością, dużą wytrzymałością na ściskanie (przenoszenie obciążeń) oraz wysoką izolacyjnością akustyczną.

- Dokonując porównania właściwości fizycznych dość łatwo można zauważyć, że elementy silikatowe charakteryzują się najwyższą wytrzymałością na ściskanie spośród wszystkich elementów murowych wykorzystywanych do wznoszenia ścian – tłumaczy Joanna Nowaczyk, doradca techniczny grupy Silikaty.

Podobnie sytuacja przedstawia się dla zagadnienia ochrony przed hałasem. Izolacyjność akustyczna w ostatnich latach stała się niezmiernie istotna – i to nie tylko w przypadku materiałów przeznaczonych do wznoszenia ścian zewnętrznych, ale również przegród wewnętrznych.

Silikatowa ściana, to ciche wnętrze

Silikaty są materiałem o dużej gęstości i sporej masie, a im bardziej masywna ściana, tym trudniej wprawić ją w drgania, stąd też wzięło się stwierdzenie, że silikatowa ściana, to ciche wnętrze.

- Dodatkowo warto nadmienić, że w miejscach szczególnie narażonych na hałas zaleca się zastosowanie specjalnych bloczków akustycznych (elementów o podwyższonej izolacyjności akustycznej). Pamiętać należy jednak, że komfort akustyczny wnętrz zależy nie tylko od parametrów samego materiału, ale też od jakości i dokładności wykonania przegrody. Dlatego istotna jest również łatwość wmurowywania odbijająca się w „odporności materiału” na powstawanie błędów wykonawczych – wyjaśnia Joanna Nowaczyk.

Bloczki silikatowe wyróżniają się dużą dokładnością wymiarową, co wpływa na szybkie i proste wznoszenie ścian zarówno na zaprawie tradycyjnej, jak i cienkowarstwowej.

Innym kryterium, na które w ostatnim czasie kładziony jest duży nacisk jest energooszczędność. Od 2017 roku zaczęła obowiązywać obniżona wartość współczynnika przenikania ciepła U, która dla ścian zewnętrznych wynosi obecnie maksymalnie 0,23 W/m2K. Parametr U nie jest jednak jedyną wartością, która ma wpływ na energooszczędność domu.

- Warto również zwrócić uwagę na akumulacyjność cieplną, która może odgrywać istotną rolę w bilansie energetycznym całego budynku. Ściany z silikatów długo się nagrzewają i przez długi czas oddają ciepło. To ta cecha materiału sprawia, że wnętrza nie wychładzają się zimą oraz nie przegrzewają latem – dodaje Joanna Nowaczyk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych